Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Többek között nem szabadna új gázszerződéseket kötni.
A Politico azt írja, 2020-ban az orosz gázexport 45,2 százaléka irányult az EU-ba, ezzel az unió volt a legnagyobb vásárlója az orosz gáznak, ami az EU gázimportjának 42 százalékát tette ki.
tíz pontot sorol fel, amivel szerintük már 2022-ben akár a harmadával csökkenteni lehetne az orosz gáztól való függőséget.
Itt a tíz pont:
Ne kössenek Oroszországgal az EU-tagországok új gázszerződéseket. Van olyan szerződés, ami 2022 végén jár le, de összességében az évtized végére jár le minden Gazprommal kötött szerződés. Amíg ezek kifutnak, az EU más beszállítók után nézhet.
Az orosz gázszállításokat alternatív forrásokból kell helyettesíteni, például Norvégiából vagy Azerbajdzsánból. Ezzel már egy éven belül 30 milliárd köbméternyi orosz gázt lehetne kiváltani.
Össze kellene hangolni a gáztárolási kötelezettségeket, és meg kell szabni a kötelező minimum-mennyiséget. Ez növeli a gázrendszer ellenálló képességét.
Fel kellene gyorsítani az új szél- és napenergia-projektek bevezetését. Ez az IEA szerint egy éven belül 6 milliárd köbméterrel csökkentené a gázfelhasználást.
Maximalizálni kellene a bioenergiából és atomenergiából származó energiatermelést; ez 13 milliárd köbméterrel csökkentené a gázfelhasználást egy éven belül.
Rövid távú adóintézkedéseket kellene hozni a megugrott villamosenergia-árak miatt. Az IEA szerint a villamosenergia-árak jobban növekednek, mint azt a gáz árának emelkedése indokolná, így ebben a szektorban hatalmas nyereség képződik. Ezt kellene megadóztatni, és a befolyt összeget a kiszolgáltatottabb fogyasztók támogatására kellene fordítani.
Fel kellene gyorsítani a gázkazánok hőszivattyúkra való cserélését. Egy éven belül további 2 milliárd köbméterrel csökkentené a gázfelhasználást.
Fel kellene gyorsítani az épületek és az ipar energiahatékonyságának javítását. Ez szintén közel közel 2 milliárd köbméterrel csökkentené a gázfelhasználást a következő évben.
Takarékosságra kellene ösztönözni az embereket. Ha ideiglenesen 1 Celsius-fokkal lejjebb tekernék a termosztátot, az egy éven belül mintegy 10 milliárd köbméterrel csökkentené a gázfelhasználást.
Fokozni kellene az erőfeszítéseket a villamosenergia-rendszer rugalmasságának átalakítására. Mivel ezt jelenleg leginkább a gáz biztosítja, a gázfüggőség csökkentéséhez az is szükséges, hogy más, környezetbarátabb megoldást kellene találni a rugalmasság biztosítására.
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan