Harcolni vagy menekülni? – ukrán és kárpátaljai magyar férfiak sorsfordulói

2022. március 21. 09:05

Menni vagy maradni? Elmenekülni vagy harcolni? Ukrajna vagy Magyarország a valódi haza? Szó szerint életbe vágó dilemmákkal szembesülnek mind az ukrán, mind a kárpátaljai magyar férfiak, akiknek a hadba vonulás és a bujdosás között kell dönteniük.

2022. március 21. 09:05
null

Írta: Veczán Zoltán

 

Megdöbbentően sokan nem mernek nyilatkozni megkeresésünkre, amikor szóba kerül Ukrajna és a katonaság. Korábban főleg a politikusok, közszereplők ódzkodtak a kényes témáktól, most az óvatosság mintha kiterjedne az egyszerű állampolgárokra, különösen a menekültekre, akikkel eddig könnyű volt szóba elegyedni.

Nem bombák és rakéták fenyegetnek, mint Kijevben vagy Mariupolban – noha szinte minden napra jut egy kárpátaljai vonatkozású halálhír a frontokról –,

de érezhető, tapintható a félelem.

Azok közül, akik Ukrajna területén maradtak, egyetlen férfi vállalta, hogy nyilatkozik. Magyarországon tízből öt volt az arány.

Mint megtudjuk, eleve gúzsba köti őket a március 9-én aláírt és kihirdetett törvény, miszerint fosztogatásért és hazaárulásért tizenöt évtől életfogytiglanig terjedő börtön járhat az embernek.

A hazaárulás fogalmába beletartozik az államellenesnek mondott tartalmak megosztása az interneten, ebbe pedig az, ha az ember nem egyértelműen Kijevnek ad igazat, vagy bármi félreértelmezhetőt ír – tudjuk meg informátorainktól. Ilyen kiélezett helyzetben bármikor beüthet a baj.

Folyamatos fenyegetést jelent, hogy elviszik az embert katonának. Annál inkább is, mert régóta az a hír járja, hogy ilyen helyzetben a nemzeti kisebbségek tagjait mint „kevésbé lojális elemeket” a hadsereg előszeretettel használja ágyútölteléknek; nemrég brit önkéntesek panaszkodtak, hogy úgy érzik, őket könnyebben feláldozzák. Nem ritkák a nemzetiségi alapú vegzálások sem a hadseregben.

És persze a fronton se jó a helyzet: helyben maradt informátorunk 2015-ben besorozva hónapokig teljesített frontszolgálatot Kelet-Ukrajnában, és már akkor gond volt az élelmezéssel, pedig még takaréklángon égett a konfliktus tüze.

Az offenzíva első órájában hadiállapot lépett érvénybe, vagyis

minden hadköteles, 18 és 60 év közötti férfinak magának kellett jelentkeznie

a legközelebbi hadkiegészítő parancsnokságon, ahol megállapították, szolgált korábban vagy sem. Ha igen, csatlakozhat Ukrajna területvédő egységeihez, vagyis nem zavarják „papírtalpú bakancsban” a frontra, de besorozzák az elvileg lakhelye szerinti csoportba, és onnantól bevethető.

Kárpátalján a 128-as hegyi dandár az illetékes, amely valahol a fronton be is van vetve, de mivel ez ügyben teljes hírzárlat van, nem tudni róla sokat. Emellett működnek a helyi területvédelmi egységek, ebben a szakaszban a közrendet felügyelik. Van, aki önkéntesen kéri magát a hadseregbe, mint a lembergi és a ternopili egységek tagjai, azonban – és ezt szokták hangsúlyozni –, nincs arra garancia, hogy nem vetik be őket az ország más részében. Roman Horbacs, a szárazföldi csapatok parancsnokságának egyik vezetője nemrég úgy nyilatkozott: a harci tapasztalattal nem rendelkezőket kiképzésre küldik.

Nem véletlen, hogy sokan szökni kényszerültek. Így járt Béla, Kálmán, Sándor és Ferenc is. A 20 és 23 év közötti fiataloknak és családjuknak nem volt elég pénze ahhoz, hogy lefizessék az orvosokat az alkalmassági vizsgálaton. Ez, mint megtudjuk, korábban nagyüzemben ment, most az a bökkenő, hogy a konfliktus kezdete óta ötévente meg kell újítani, amiről sokan nem tudnak.

Egy szerencséjük volt: a magyar útlevél.

„Az is csak annál működött, aki azzal lépett be Ukrajnába. Aki ukránnal ment, azt már nem engedték ki”

– oldja fel Béla a sokféle beszámoló ellentmondásosságát. Az utolsó esély erre a háború első napján este nyolc óráig volt, sokan óvatosságból ezért kiléptek az ukránnal és beléptek újra a magyarral, hogy legyen benne belépőbélyegző. „Bujkálnak a fiatalok, főleg, amikor hordja ki a posta a povesztkát, a behívót” – mondja Béla.

Hírek keringenek arról, hogy erőszakkal sorozzák az embereket, bár ez több informátorunk egybehangzó állítása szerint inkább kivétel, mint szabály. Az utcán vagy a munkahelyeken elfogott embereket elvileg akkor sorozzák, ha valamilyen ellenőrzés során az illető lebukik, hogy nem regisztrált a megfelelő hadkiegészítő parancsnokságon, vagyis szabályt sértett.

Kálmán egy barátja pincérként dolgozott, őt a munkahelyén találták meg egy ellenőrzés alkalmával, és már vitték is. Érdekes, hogy büntetésként is alkalmazzák a sorozást, például ittas vezetésért. Persze van, aki ilyenkor is inkább fizet, és elég sokan átjutottak a határon akár a behívó kézhezvétele után is. „Illúzióink nincsenek” – mondják a fiatalok. „Azokat hívják jobban, akik kaptak kiképzést: a tankistákat, sofőröket” – jegyzi meg Béla.

A jövőt eltérően tervezik: Béla pincérként már munkába is állt Magyarországon, valószínűleg itt marad, nincs jó tapasztalata az ukrán nacionalistákkal, Sándor és Ferenc viszont alig várja, hogy hazamehessen.

Általános vélekedés az ukránok körében, hogy aki férfi, marad és harcol.

A kárpátaljai határőr-parancsnokság éppen március 8-án, nőnapon fülelt le egy csoportot a zöldhatáron, virággal várták őket a laktanyánál. „De van olyan is, aki megérti, ha valaki elvi okokból nem akar fegyvert fogni” – avat be Kálmán.

Mint Sándor elmondja, benne is, mint sokakban zakatol: gyávaság volt-e otthagyni a szülőföldet? Viszont ott a másik gondolat is mindegyik menekült fejében: mit keresnének ebben a háborúban?

*

És hova kerülnek a segélyek?

Sokféle beszámolót kaptunk arról, hogy a határon egyszerűen elkobozzák a Kárpátaljára szánt segélyszállítmányokat, és továbbítják a frontra. Mint megtudtuk, ez főleg a nagyobb teherautóknál fordult elő, s a jövőben is így lesz. Az ekkora szállítmányokat csak a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet viheti célzottan és csak a csapi határátkelőn. Megfelelő adminisztrációval azonban 3,5 tonnáig például testvértelepülések küldhetnek egymásnak adományt, de fontos, hogy adományozólevél legyen konkrét adományozóval és címzettel.

 

Nyitókép: Ukrán katona egy szétlőtt kijevi lakóháznál március 20-án (Alejandro Martinez / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Frutti
2022. március 21. 14:47
AZ UKRÁN KORMÁNY-TÁRSULAT Miközben folyik az orosz-ukrán háború, egy pillantást az ukrán kormány összetételére:,,,!!!!!!!!!!!!!!!!! Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök alapvető döntéshozói belső köre tulajdonképpen a színészkori baráti körén alapul. Az ukrán kormány-társulat: Az elnöki palota kabinetfőnöke, Andre Yemark vígjáték-producer; Az elnöki adminisztráció vezetője, Andre Bodin a szórakoztatóiparban tevékenykedő ügyvéd; Az elnök fő politikai tanácsadója, Sergey Sheffey vígjáték-író; Ivan Bakanov, az Ukrán Legfelsőbb Hírszerző Szolgálat elnökhelyettese, egy vígjátékfilmeket készítő cég főnöke; Szergej Sivoko, az Ukrán Nemzetvédelmi Bizottság vezető tanácsadója szintén humorista, és Zelenszkij partnere a színészetben. (A színpadon és a politikában is. ) Ha csak ránézünk az önéletrajzukra, nem derül ki, hogy film- és televíziótársaságról van-e szó, vagy egy ország döntéshozó testületéről. Miért hagyta Ukrajna teljesen figyelmen kívül a nagyhatalmak geopolitikai kapcsolatait az évek során? Úgy tűnik, a belbiztonságnak és a nemzetfejlesztésnek semmi köze ezekhez a politikusokhoz – mert igazából teljesen mindegy,hiszen alapvetően nem ukránok. Mivel Ukrajna elismeri a kettős állampolgárságot, a vezető kormányzati tisztviselők 80%-a amerikai, és a tekintélyes vagyonuk és bizalmasaik 90%-a Londonban vagy Svájcban van. A 2008-as olimpia idején az Amerika-barát grúz elnököt, Szaakasvilit, akit Putyin támogatott, legyőzték, megbuktatták, és az ukrajnai Odessza megye kormányzójává neveztette ki magát. A legjellemzőbb (elrettentő)példa Ukrajna női egészségügyi minisztere. Az Egyesült Államokban született. 2013 előtt amerikai általános orvos volt. 2013-ban Ukrajnába utazott, 2015-ben honosítottak Ukrajnában, 2016-ban pedig máris egészségügyi miniszterhelyettessé léptették elő. 2019-ben Zelenszkij minden ellenzékkel szembeszállt érte, és egészségügyi miniszterré neveztette ki. - - - - - - - - - - - - - - Folytatás a fenti linken.
duzur
2022. március 21. 12:02
De legalább az Oroszoknál nem kell félni. Ott csak 15 év börtönnel fenyegetik azt aki ki meri ejteni azt a szó, hogy "háború"...
Box Hill
2022. március 21. 11:17
"Haza csak ott van, hol jog is van." Nektek Trianon óta nincs.
foldizs
2022. március 21. 11:11
Az emberek nyilván meg akarják védeni a hazájukat. Mert ha ott van a házad és az életed munkája, akkor nem futsz el arra hivatkozva, hogy de majd a magyarok tárt karokkal várnak. Mert ott évek óta azt hangoztatják, hogy "ha Magyarországra jössz, nem veheted el a munkánkat".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!