Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Az amerikai elnök szerint senki sem számít arra, hogy a szankciók bármit is megakadályozhatnak.
Joe Biden elnök csütörtökön elítélte Vlagyimir Putyint Ukrajna megtámadása miatt, és új szankciókat jelentett be orosz pénzintézetekkel szemben, amelyek szerinte „súlyos” hatással lesznek az ország gazdaságára.
Putyin az agresszor. Putyin a háborút választotta. És most ő és országa viseli a következményeket”
– mondta Biden a Fehér Házban.
Putyint az amerikai elnök birodalomépítéssel vádolta a csütörtöki ukrajnai inváziót követően.
Sokkal nagyobb ambíciói vannak Ukrajnánál. újra akarja alapítani a volt Szovjetuniót. Erről van szó”
– mondta az elnök hozzátéve, hogy nem szándékozik beszélni Putyinnal. Biden beszédét csütörtök délután kétszer is elhalasztották, mivel az orosz erők gyors iramban nyomultak előre Ukrajnában. A Kreml átvette az irányítást a csernobili atomerőmű felett, miután „ádáz” harcot vívott az ukrán erőkkel. Az ukrán hatóságok közése szerint „ismeretlen” a nukleáris tároló létesítmények állapota. Ez a közlés később félelmet keltett, hogy esetleg sugárzásszivárgásra utal, amely rádioaktív csapadékot okozhatna Európában. A helyszínen készült videóból kiderült azonban, hogy mindössze orosz tankok és páncélozott járművek állnak a megsemmisült reaktor előtt, amely mindössze 60 mérföldre északra található Kijevtől.
„Most már az egész világ tisztán látja, hogy Putyin és a Kreml szövetségesei valójában mit is akarnak. Ebben soha nem kételkedtük igazából, folyamatos volt a biztonsági aggály részünkről. Mindig a pucér agresszióról volt szó” – jegyezte meg az elnök aki azt mondta, hogy „terítéken van” a szankciók bevezetése Putyin ellen.
„Senki sem számított arra, hogy a szankciók megakadályozzák, hogy bármi is megtörténjen. Időbe fog telni. Elszántságot kell mutatnunk, hogy Oroszország megtudja, hogy most mi következik” – jegyezte meg. – „Tesztelni fogjuk a Nyugat eltökéltségét, hogy együtt tudunk-e maradni.”
Biden elmondta, hogy további négy oroszországi nagybankot fognak szankciókkal sújtani, és további orosz milliárdosok is a listára kerülnek. Az Egyesült Államok és szövetségesei már korábban is célba vettek néhány orosz pénzügyi intézetet és Putyin belső körének tagjait.
„Korlátozni fogjuk Oroszország képességét, hogy dollárban, euróban, fontban és jenben tudjon üzletelni" – mondta. „Becsléseink szerint a mi, valamint szövetségeseink és partnereink szankciói által Oroszország csúcstechnológiai importjának több mint felét el fogjuk vágni. Csapást mérünk rájuk, hogy ne legyenek képesek modernizálni a hadseregüket”.
Biden és az amerikai döntéshozók ennek elenére aggodalmukat fejezték ki az energiaárak miatt, különösen a hideg időjárás tükrében.
Biden egy sor lehetőséget vázolt egy Oroszországgal szembeni kiberbiztonsági támadásra, amely akadályozná az invázió lebonyolítását. A lehetőségek között szerepel Oroszország leválasztása az internetről, valamint a katonákat mozgató vasúti rendszert irányító szerverek leállításáról – jelentette az NBC News.
A Fehér Ház visszautasította az NBC értesüléseit, Jen Psaki sajtótitkár a Twitteren ezt írta:
Az elnöknek bemutatott, a kibertámadási lehetőségekről szóló jelentés alaptalan, és semmilyen formában nem tükrözi azt, amiről valójában szó esik".
Ukrajna azt követeli, hogy Oroszországot zárják ki a SWIFT bankrendszerből. A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) egy 1973-ban alapított pénzintézeti szövetkezet. Biztonságos üzenetküldő rendszerként működik, amely több mint 200 országban több mint 11 000 pénzintézetet köt össze, figyelmeztetve a bankokat, ha tranzakciók következnek be. Oroszország kizárása elzárná az országot a legtöbb nemzetközi tranzakciótól. „Jelenleg nem ezt a pozíciót kívánja Európa elfoglalni” – mondta Biden, kizárva ennek lehetőségét.
Fotó: Brendan Smialowski / AFP