A Der Spiegel cikket közölt, amelyben arról írnak: a koronavírus és az infláció miatt nehéz éve lesz Orbán Viktornak, a magyar kormányfő ezért is döntött úgy, hogy szövetségeket köt Magyarország szomszédságában, a Nyugat-Balkánon. Mint a cikk is emlékeztet, az 1990-es évek háborúi után megtépázott térség epekedve várja, hogy csatlakozhasson az Európai Unióba. A német lap szerint ezt Orbán Viktor is tudja, ezért utazik gyakran Szerbiába, vagy Bosznia-Hercegovinába.
A publicisztikában idézik Hegedűs Dánielt, a German Marshall Fund külpolitikai szakértőjét, aki úgy fogalmazott, hogy
Orbán célja, hogy hatalmi tényezővé váljon a Balkánon”
és jelezze az EU felé, hogy vele vigyázni kell, mert „én árthatok nektek”. A lap arra is kitér, hogy Orbán Viktor baráti viszonya a nyugat-balkáni vezetőkkel „Moszkva számára is pozitív üzenetet közvetít”, mert Putyin szereti Oroszországot „a nyugat-balkáni szlávok védelmezőjeként” beállítani.
Magyar siker ott, ahol az EU semmit nem csinál
A cikk szerzője szerint Magyarország balkáni stratégiája azért kecsegtet sikerrel, mert az Európai Unió évek óta hanyagolja a térséget. Hozzáteszi: az EU-t nem foglalkoztatja a bővítés, sőt,
a nyugat-európai államok hallani sem akarnak újabb keleti országok felvételéről, mert szerintük ezek az országok vagy korruptak, vagy éretlen a demokráciájuk”.
Nyitóképen: Orbán Viktor és Aleksandar Vucic szerb államfő. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs