A venezuelai születési Moisés Naím – aki 14 éven át volt a Foreign Policy újságírója, dolgozott Venezuela kereskedelmi minisztereként és a Világbank igazgatójaként is – úgy véli, hogy a digitális tér a látszat ellenére nem globális és nem nyitott, mivel a világ lakosságának több mint 40 százaléka olyan országban él, ahol az internetet a hatóságok ellenőrzik. A kínai kormány például cenzúrázza a Google, a YouTube, a Facebook, az Instagram, a CNN hozzáférését, és a tartalmak kormányzati korlátozása Indiában, Iránban és Oroszországban sem ismeretlen.
Napjainkban az internetet alakító legerősebb trend az a folyamat, ahogy
három különálló blokkra tagolódik a hálózat, így külön beszélhetünk kínai, amerikai és európai digitális térről.
A kínai internet zárt, cenzúrázott, protekcionista jellegű és határokat épít, mivel a szövetséges országokon túl nem enged belépést a nyugati vállalatoknak. Azonban köszönhetően a közel egy milliárd felhasználónak, az egyik legtöbb információt összesítő rendszer a világon, amit a kínai kormány és titkosszolgálat fel is használ az állampolgárok ellenőrzésére.
Az amerikai internet anarchikus, innovatív és agresszív kereskedelmi tendenciákkal rendelkezik. Központi szereplői az óriási technológiai vállalatok – többek között a Google, a Microsoft, az Amazon és a Facebook –, akik teljes hatalmuk alá vonták az online teret. Bár ingyenesnek tűnnek a nagy cégek szolgáltatásai, valójában minden felhasználó az önmagáról megadott, a reklámpiacon elképesztő értékeket jelentő adatokkal fizet.
A technológiai fejlettségben világelső amerikai tér versenyelőnye véges,
a felhasználók adataiért cserébe kínált ingyenes szolgáltatások üzleti modellje hosszú távon nem fenntartható. További problémát jelent, hogy az amerikai modell teret enged az internet rosszindulatú használatára, politikusok befolyására, amely társadalmi polarizációhoz és választások befolyásolásához vezethet.
Ezzel szemben az európai internet alternatív megközelítésen alapszik, hiszen igyekszik kiküszöbölni az amerikai modell hibáit és a kínai rendszer visszaéléseit.