Varga Judit igazságügyminiszter képviselte Magyarországot az EU úgynevezett Általános Ügyek Tanácsában, ahol a jogállamiság és a költségvetés volt a téma kedden.
A tanácskozásról – ahol a jogállamisági feltételrendszer alkalmazása mellett 13, ellene pedig 2 tagállam érvelt – a hvg.hu számol be.
A cikk szerint Varga azt mondta, hogy a jogállamiság egy ideológia, a német államminiszter, Michael Roth azonban ezt visszautasította. A miniszterek tanácskozásának egyik, de minden bizonnyal a legfontosabb pontja volt a költségvetéssel és a helyreállítási alappal kapcsolatos tárgyalások áttekintése. Michael Roth elmondta kollégáinak azt, amit már mindenki tudott: az EU-s pénzekhez kötött jogállamisági feltételrendszert a hétfőn nagyköveti szinten tartott értekezleten a tagállamok többsége támogatta. Mint ismert, a 27 tagállam közül Magyarország és Lengyelország foglalt ezzel szemben állást, azonban ennél a témánál elég a tagállamok minősített többségű támogatása. Ugyanez a két tagállam elutasította a következő hétéves költségvetést és a helyreállítási alaphoz szükséges saját források rendszerének támogatását. Itt már egyhangúságra lett volna szükség, ezért
a magyar és a lengyel blokkolás egyelőre megakasztotta az összesen 1800 milliárd eurós csomag továbbvitelét.
Érdekesség, hogy az ülésen a témához mindössze 15 tagállam szólt hozzá. Ausztria, Olaszország, Dánia, Szlovákia, Portugália, Románia, Spanyolország, Finnország, Svédország, Írország, Horvátország, Franciaország és Szlovénia, azaz 13 ország képviselője a csomag mellett, a lengyel-magyar kettős a csomag ellen foglalt állást.
A támogatók arról beszéltek, hogy az Európai Parlamenttel elért kompromisszum jó és nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az európaiak hozzájussanak az őket megillető forrásokhoz. Vincenzo Amendola olasz miniszter arról beszélt, nem lenne szabad félni a jogállamiságtól, az embereknek pedig nem lehet megmagyarázni, hogy miért fognak késni a pénzek. Ana-Paola Zacarias portugál Európa-ügyi államtitkár úgy fogalmazott, akkor, amikor egy gazdasági és szociális tragédiával állunk szemben, nem lenne szabad egyik tagállamnak sem erőt fitogtatnia. Többen érveltek hasonlóan, akik arra hívták fel a figyelmet, hogy éppen elég válságot kell most kezelnie az EU-nak, nem hiányzik egy újabb. Arra pedig szinte mindenki emlékeztetett, mekkora a felelőssége azoknak, akik most vétóznak.