Korábban több ízben, jórészt sikertelenül próbálták meg a nemzetközi cégcsoportok magatartását az emberi jogok szempontjából szabályozni. Véleménye szerint miért ütközik akadályokba a nemzetközi jogi szabályozás elfogadása?
Ez egy jogos kérdés, ugyanis számos olyan nemzetközi szabályozási kezdeményezés volt, amely az államokéval azonos emberi jogi kötelezettségeket megtartását írta volna elő a vállalatok számára. Ugyanakkor jó néhány oka vannak annak, hogy miért nehéz ilyen jellegű nemzetközi szabályokat alkotni. A kiindulópont az jelenti, hogy
az államoknak gyakran csekélyebb gazdasági erejük van azokhoz a nagyvállalatokhoz képest, amelyeknek otthont nyújtanak.
Emiatt egy külföldi vállalatokat fogadó állam nem szívesen támogatja olyan nemzetközi szabályozásnak az elfogadását, amely letörheti a vállalatok beruházási kedvét.
És mi a helyzet az anyavállalatok székhelyországaival?
A székhelyországok a jövedelem, a foglalkoztatás és presztízs tekintetében jelentős előnyöket élveznek. Ennek megfelelően nem valószínű, hogy a székhelyországok nemzetközi szabályozás elfogadását támogatnák, vagy ilyen szabályozás elfogadása érdekükben állna. Ugyanakkor a társadalmi szervezetek akár a székhely, akár a fogadó országokra nyomást gyakorolhatnak ennek érdekében.
Az ENSZ vállalatokkal és emberi jogokkal kapcsolatos irányelveit, vagyis rövidített megnevezéssel az úgynevezett UNGPs-t 2011-ben fogadták el. Mennyire tekinthető hatékonynak ez az irányelv?
Természetesen a UNGPs sem tökéletes, de mivel mind a vállalatok, mind pedig az államok számára ismerős fogalomkészletet használ, így kevésbé tűnik fenyegetőnek. A UNGPs elsőként azt rögzíti, hogy az államokat igen is terheli nemzetközi jogi kötelezettség az emberi jogok üzleti működéssel szembeni védelme, vagyis a nagyvállalatok szabályozása terén. Ugyanakkor nem jut el a következő lépésig, amelyben kimondhatná, hogy az emberi jogok védelméért viselt állami felelősség ki kell, hogy terjedjen a vállalati működés más országokban bekövetkező emberi jogi hatásaira is. Úgy vélem, hogy a UNGPs bölcs felfogást képvisel, amikor egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy a vállalatok „felelősséget viselnek” az emberi jogok tiszteletben tartásáért.