Mit is jelent Európa? Elsősorban népeinek lelkületét és történelmük sajátos útját: az olaszok lezserségét, a franciák eleganciáját, a magyarok leleményességét, a németek precizitását. Azt a páratlan civilizációs örökséget, amelyet még gyermekként sajátítunk el iskoláinkban és országunk kultúrájában, s amely naggyá tette a kontinenst.
A rendszerváltoztatás időszakában mindez a maga teljességében tárult elénk egy lendületben lévő és versenyképes európai együttműködés formájában. Mára azonban az Európai Unió elveszítette lendületét, nincsen világos víziója, miközben komoly külső kihívásokkal néz szembe a demográfia, a versenyképesség és a védelem területén is. Ennek ellenére ezekről a kérdésekről ma nincsenek kellő mélységű viták Európában.
Az MCC – a Horváth Barna Jog és Szabadság Kör közreműködésével – február 23. napján reggel 9 órától egész napos nemzetközi konferenciát szervez az európai civilizációs örökség megértése és megóvása, valamint az európai együttműködés jövőjét érintő kihívások feltárása és megvitatása érdekében.
Az Európa-szerte egyedülálló konferencia célja, hogy rávilágítson az európai örökségünk mai jelentőségére, az uniós intézmények és döntéshozatal előtt álló kihívásokra, az európai stratégiai autonómia és az európai versenyképesség kérdéseire. A budapesti MCC konferenciára Európa számos országának neves egyetemeiről érkeznek elismert professzorok, jogtudósok, geopolitikai szakértők, valamint nemzeti bírók és nemzetközi bíróságok tagjai.
A konferencia előeseményén február 22-én 17 órától az MCC Budapest Lectures sorozat keretében Matthieu Grandpierron, az ICES-Vendée Katolikus Egyetem politikatudományi tanszékének vezetője, és Sándor Lénárd, az MCC Nemzetközi Jogi Műhelyének vezetője, a konferencia szervezője beszélgetnek az európai stratégiai autonómia fogalmáról, kihívásairól és jelentőségéről.
A konferencia előadói közül néhányat megemlítve:
- Rocco Buttiglione, a római Szent V. Pius Egyetem politológia professzora;
- Anne-Marie Le Pourhiet, az 1. Számú Rennes-i Egyetem professzora;
- Peter M. Huber, korábbi német alkotmánybíró, Müncheni Lajos–Miksa Egyetem jogászprofesszora;
- Nicoló Zanon, olasz alkotmánybíró;
- Vladam Petrov, szerb alkotmánybíró;
- Christopher Vajda, az Európai Unió Bíróságának korábbi tagja, a King’s College professzora;
- Rajko Knez, a szlovén alkotmánybíróság tagja;
- Adam Candeub, a Michigan Egyetem professzora;
- Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora.
Az MCC minden érdeklődőt szeretettel vár konferenciára, amelynek helyszíne: 1113 Budapest, Tas vezér utca 3-7. szám. A konferenciára regisztrálni itt lehetséges: https://feliratkozas.mcc.hu/hu/form/-reclaiming-our-european-future.