Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
„Valami megváltozott Putyin gondolkodásában” – mondja Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető a Der Spiegelnek. Az augusztusban idegméreggel megmérgezett Navalnij szerint a legfontosabb feladat Oroszországban pedig koalícióba foglalni azokat, akik hisznek a hatalom leválthatóságában – de ehhez kellemetlen emberekkel is össze kell fogni. Szemlénk.
„Nem érzel fájdalmat, csak tudod, hogy meghalsz” – mondja Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető a mérgezéséről a Der Spiegel vele készült interjújában, ami a német hetilap pénteki számában jelent meg. A negyvennégy éves Navalnijt augusztus 20-án mérgezték meg a szibériai Tomszkban. A támadáshoz olyan méreganyagot használtak, ami minden valószínűség szerint valamelyik orosz állami laboratóriumból származik, a szóban forgó anyag a Szergej Szkripal esetében is használt novicsok nevű idegméreg továbbfejlesztett változata lehetett. Navalnijt a mérgezést követően Berlinbe szállították, orvosai szerint 90–100 százalékos gyógyulásra is kilátása lehet.
„Kicsit olyan vagyok, mint egy kísérleti nyúl” – mondja Navalnij. „Végül is nem sok ember van, akinél meg lehet figyelni, hogyan él tovább azután, hogy idegmérget használtak rajta.” A politikus teljes meggyőződéssel vallja, hogy a mérgezés mögött a Kreml és Putyin áll: „Komolyra fordítva a szót: az orosz vezetés annyira ragaszkodik a mérgezésekhez, hogy egy jó ideig még nem fognak leállni”.
A negyvennégy éves politikus elég pontosan emlékszik arra, hogyan kezdett hatni a szer: „Elég nehéz leírni, milyen érzés, mert semmivel sem lehet összehasonlítani. Úgy támadják meg az idegrendszeredet a foszfátok, mint egy DDOS-támadás a számítógépet – úgy túlterhelnek, hogy tönkremész. Nem tudsz koncentrálni.” Navalnij a Tomszkból Moszkvába tartó repülőgépen utazott, amikor működésbe lépett az idegméreg. A mosdóba rohant megmosakodni, amikor érezni kezdte a hatást.
– emlékszik vissza az ellenzéki politikus, aki nem sokkal később összeesett a repülőgép folyosóján. A személyzet tagjai először nem akarták elhinni, hogy megmérgezték – gyomorrontásra gyanakodtak. Harminc perccel később Navalnij eszméletét vesztette a gépen.
Navalnij a tomszki szállásán kerülhetett kapcsolatba a novicsokkal, ami vélhetően a bőrén keresztül került a szervezetébe. Ezzel kapcsolatban sok a bizonytalanság: ugyan munkatársai utóbb a lehető legtöbb tárgyat összeszedték a tomszki hotelszobából, Navalnij ruháit, amin valószínűleg a legtöbb „méregnyom” volt, az omszki kórházban – ahol a gép megszakította az útját – elvették a politikustól. Alekszej Navalnij szerint
és nem olyan felületre vitték fel a méreganyagot, ahol rajta kívül más is találkozhatott volna vele, hiszen az egykori titkos ügynök angliai megmérgezésekor Szergej Szkripalon még további negyvennyolc ember került kapcsolatba a novicsokkal, egy ember pedig meg is halt.
Navalnij biztos abban, hogy Putyin felelős a mérgezésért. „A legfontosabb érv maga a novicsok. Ennek az előállítására vagy bevetésére csak két ember adhat parancsot: az FSZB, vagy az SZVR külföldi titkosszolgálat vezetője” – magyarázza a politikus, akinek egyébként milliós nézettségű YouTube-csatornája van. Később hozzáteszi: lehet, hogy a GRU katonai titkosszolgálat vezetője is adhat ilyen utasítást. „Aki egy kicsit is ismeri az orosz valóságot, az tudja: Alekszander Bortnyikov FSZB-vezér, Szergej Nariskin SZVR-főnök, és a GRU vezetője sem dönthet így Putyin nélkül.” Navalnijt mindenesetre meglepte a novicsok használata. Azt mondja: jól tudja, Putyin hogyan kezeli a politikai ellenfeleit, a mérgezés pedig csak az egykori titkosszolgák kiváltsága volt – legalábbis eddig.
Az ellenzéki politikus szerint
az elmúlt időszakban, elsősorban a fehéroroszországi események és a habarovszki tüntetések miatt. Navalnij szerint a Kreml mindenáron el akar kerülni egy „fehérorosz forgatókönyvet”, és minden erejével a túlélésen dolgozik. Akkor is, ha ehhez olyan radikális eszközökhöz kell nyúlnia, mint ez a mérgezés.
Navalnij a történtek ellenére vissza szeretne térni Oroszországba. Mint mondja, a legfontosabb feladat most a jövő évi parlamenti választásokra való felkészülés, ahol
Ez azonban nem könnyű feladat. „Azt is jelenti, hogy kellemetlen embereket, például kommunistákat is támogatnunk kell. Két éve ez veszi el a legtöbb időmet: elmagyarázni az embereknek, hogy miért van erre szükség” – magyarázza Navalnij. A politikus szerint a legfontosabb az, hogy megtörjék az Egységes Oroszország hatalmi monopóliumát, ebben pedig már vannak is részeredmények. A politikus szerint a nyugati tipológiák ráadásul nem is nagyon alkalmazhatók az orosz politikai játéktérre: a baloldali erők képviselői az első sorban állnak a templomokban, a kommunisták pedig sok esetben jobboldali-konzervatív vonalat követnek.
Navalnij szerint viszont mindenkivel együtt lehet dolgozni, aki antiautoriter álláspontot képvisel: „Először azoknak a koalícióját kell létrehoznunk, akik hisznek a hatalmat gyakorlók leválthatóságában” – mondja. Az mindenesetre egyértelmű, hogy Navalnij nem szeretne sokáig Németországban időzni. „Nincs kedvem ehhez az emigrációs bohóckodáshoz” – zárja rövidre a kérdést.
„Most az a feladatom, hogy az a csávó maradjak, aki nem fél. És nem is félek! Ha remeg a kezem, az nem a rettegéstől van, hanem ettől a szertől. Nem teszem meg Putyinnak azt a szívességet, hogy nem megyek vissza Oroszországba” – hangsúlyozza. Egyedül a családja miatt aggódik, de állítása szerint a felesége és a gyermekei nem félnek. Navalnij nem tervezi, hogy változtat a hozzáállásán. Mint mondja, ugyanúgy járni fogja az országot, ugyanúgy iszik majd a szállodai ásványvízből, mint eddig, mert „Putyin láthatatlan gyilkosai ellen nem sokat lehet tenni”.
A nyitóképen: Alekszej Navalnij. Fotó: MTI/EPA/Jevgenyij Feldman