Kurz: Az Uniónak szolidaritást kell vállalnia Görögország és Ciprus irányába, Törökországgal szemben

2020. augusztus 19. 17:21

Európai uniós szolidaritást követelt szerdán Sebastian Kurz osztrák kancellár Görögországgal és Ciprussal a Földközi-tenger keleti medencéjében.

2020. augusztus 19. 17:21

Európai uniós szolidaritást követelt szerdán Sebastian Kurz osztrák kancellár Görögországgal és Ciprussal a Földközi-tenger keleti medencéjében Törökország által végzett, földgáz-készletek utáni kutatások kapcsán. Az osztrák néppárti kormányfő egyben az EU világos állásfoglalását szorgalmazta Törökországgal szemben. Európa nem fordíthatja el tekintetét a nemzetközi jog ilyen mértékű  megsértése esetén – hangsúlyozta közleményében Kurz. A kancellár felszólította az Európai Uniót, hogy Törökország tevékenységét a lehető leghatározottabban ítélje el és konkrét intézkedéseket hozzon Ankara ellen. Úgy fogalmazott, hogy nem szabad az üres szóbeli ígéreteknél maradni, mert különben az EU elveszti hitelét.

Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán kijelentette, hogy semmiféle fenyegetés nem tántorítja el országát a természeti erőforrások kiaknázásától a Földközi-tenger keleti medencéjében. Hozzátette, hogy elvárja a térség szereplőitől, hogy lépéseket tesznek a feszültség feloldására. „Törökország kész a végsőkig elmenni jogai érvényesítésére a Földközi-tenger keleti medencéjében Egyetlen gyarmati hatalom sem fenyegetheti, vagy tántoríthatja el országunkat a térségben feltételezett olaj és gáz erőforrásoktól” – hangoztatta. Mint mondta, Ankara inkább párbeszéd és diplomácia útján rendezné a helyzetet, mintsem a feszültség fokozásával. Ciprus egyébként kedden jelezte, hogy kész szomszédjaival a párbeszédre a tengeri határok meghatározásáról.

Erdogan pénteken jelentette be, hogy országa újrakezdi a földgáz utáni török kutatásokat a Földközi-tenger keleti övezetében, miután Görögország és Egyiptom tengerjogi megállapodást írt alá. Az Oruc Reis nevű kutatóhajó már tizedik napja végez energetikai feltárást a Földközi-tenger keleti medencéjében fekvő görög szigetek partjai előtt, míg a Yavuz nevű fúróhajó szeptember 15-ig lesz bevetésen Ciprustól délnyugatra. Nicosia és Athén szuverenitásuk megsértését látja ezekben a tevékenységekben. Josep Borrell, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője földgáz utáni kutatások azonnali leállítására, valamint a párbeszéd folytatására szólította fel Törökországot vasárnap.

Az elmúlt években több part menti ország, így Görögország, Ciprus, Törökország, Egyiptom és Izrael is szemet vetett a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett, nagy kiterjedésű földgázmezőre. A törökök számos feltáró fúrást végeztek, amivel kiváltották a térség országainak haragját. Az Európai Unió állásfoglalása szerint ezek a kutatások sértik a nemzetközi jogot.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2020. augusztus 19. 21:24
prostteeeee------gerinc nyet ide-oda
Akitlosz
2020. augusztus 19. 18:00
Hány görög és Ausztriában? És hány török? De nem tilos azonnal indítania az osztrák flottát a ciprusi vizekre. Hajrá!
u.cserkész
2020. augusztus 19. 18:00
Még szerencse, hogy a NATO-n belül nincsenek konfliktusok. :-)
SzkeptiKUSS
2020. augusztus 19. 17:37
Ez nagyon a pénzről szól és nem kevésről! Még az Uniós megközelítés is. Senki nem mond le 10-20 plusz milliárd euróról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!