Putyin átütemezte és visszafogta az orosz nemzeti célkitűzéseket

2020. július 21. 17:39

Az orosz elnök újraválasztását követően, 2018 májusában kiadott célkitűzéseit 2024-ig kellett volna megvalósítani, ha nem jön közbe a Covid-19 világjárvány és az annak következtében kialakult gazdasági visszaesés.

2020. július 21. 17:39

Hat évvel, 2030-ig átütemezte és visszafogta az orosz nemzeti célkitűzéseket kedden kiadott rendeletében Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Kedvezőtlen nemzetközi gazdasági konjunktúra

Az újraválasztását követően, 2018 májusában kiadott fejlesztési célkitűzéseket 2024-ig kellett volna megvalósítani, ha nem jön közbe a Covid-19 világjárvány és az annak következtében kialakult gazdasági visszaesés. A mostani rendelet a két évvel ezelőtt kiadott stratégiai dokumentum helyébe lép. „Függetlenül a folyó nehézségektől, hosszútávú iránypontjaink változatlanok maradnak” – hangoztatta Putyin egy, a fejlesztés stratégiájáról július 13-án megtartott tanácskozáson, elismerve, hogy figyelembe kell venni a világjárvánnyal és a gazdasági válsággal kapcsolatos tényezőket. Putyin rendelete öt alapvető célt határoz meg: a lakosság, valamint az emberek egészségének és jólétének megóvását, az önmegvalósítás és a tehetség fejlesztésének lehetőségét, a kényelmes és biztonságos életközeg biztosítását, a tisztességes és hatékony munka és a sikeres vállalkozás szavatolását, valamint a digitális átalakulást.

Kikerült a korábbi célkitűzések közül, hogy Oroszországnak a világ öt legnagyobb gazdasága közé kell előlépnie. A mostani elvárás a világátlagnál gyorsabb GDP-növekedés, a makrogazdasági stabilitás megőrzése mellett, a munkára és a vállalkozásra vonatkozó célon belül. Dmitrij Peszkov a vezető ötösbe való feltörekvés szándékának visszavonását a „kedvezőtlen nemzetközi gazdasági konjunktúrával” magyarázta. A mostani rendelet három 2018-as célkitűzést vont össze a „digitális átalakulás” keretében: 2030-ra a gazdaság kulcságazatainak és a szociális szférának, beleértve az egészségügyet, a közoktatást és az államigazgatást, el kell érniük a „digitális érettséget”. Konkrét kritériumokat ezzel kapcsolatban a dokumentum nem nevezett meg. Nem cél a továbbiakban, hogy Oroszországban 50 százalékra nőjön a technológiai innovációval foglalkozó szervezetek részaránya.

2024 helyett 2030

A várható 78 éves élettartamot immár nem 2024-re, hanem 2030-ra kell elérni. 2018-ban még úgy tűnt, hogy addigra ez a mutató 80 év lesz Oroszországban. A mostani célkorrekció értelmében a szegénységi rátát nem 2024-re, hanem 2030-ra kell majd a 2017-as szint felére, a lakosság 6,6 százalékára csökkenteni. Az RBK gazdasági napilap szerint ezen a téren a közbülső célkitűzést a válság előtti utolsó évben, 2019-ben sem sikerült elérni. Az elnöki rendelet új célként nevezte meg a települési szilárdhulladék-feldolgozás fenntartható rendszerének kiépítését, amely 100 százalékban biztosítaná a hulladék szelektálását és a felére csökkentené a telepeken tárolandó szemét mennyiségét. Feladat a károsanyag-kibocsátás drasztikus csökkentése is.

A célkitűzések között szerepel még egyebek között, hogy évi 5 millió orosz családnak javítsák a lakáskörülményeit, hogy legkevesebb 120 millió négyzetméternyi új lakás épüljön, hogy a fizetés- és a nyugdíjemelés ne maradjon el az inflációtól. Az alaptőke-beruházásoknak, valamint a nyersanyagon és energiahordozókon kívüli exportnak 70 százalékkal kell meghaladniuk a 2020-as szintet, az informatikába történő befektetéseknek pedig meg kell négyszereződniük. A kis- és középvállalatok foglalkoztatottjainak száma el kell, hogy érje a 25 milliót. Cél, hogy Oroszország felemelkedjék a világ tíz legjobb oktatási rendszerével és legtöbb fejlesztésével rendelkező országa közé, és hogy a háztartások 97 százalékának legyen internet-hozzáférése.

Tíz év múlva a sportolók arányának 70, az önkéntesekének pedig 15 százalékra kell emelkednie a lakosságon belül. Putyin arra utasította a kormányt, hogy október 30-ig hozza összhangba a nemzeti projekteket a direktívájával. A válság megnyilvánulása az is, hogy az RBK értesülése szerint az orosz pénzügyminisztérium fontolóra vette a kiadások 10, ezen belül a katonai kiadások 5 százalékos csökkentését a 2021 és 2023 közötti időszakban.

(MTI)

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
neociprióta
2020. július 22. 04:22
a vén csekista barom ismét hazudozik, hiába na ..közeleg az őszi választás időpontja, addigra össze kell hoznia a legujabb sikertörténetet..hm.....na de sorjában....l. a gazdaság hihetetlen tempóban csuszik lefelé, az éves gdp jelenlegi állapotában minusz tiz százalékponttal esik, ez katasztrófa és teljes elszegényedés..2. a szociálpolitikában totális a csőd, a munkanélküliség soha nem látott ütemben nő..3. Ebből is adódik,hogy semmi esélye annak ,hogy az állitólagos épitőipari bumm majd kompenzálhasson bármit is, az emberek ,ha vesznek is fel hitelt, azt inkább fogyasztásbővitésre használják, illetve átszerződnek kedvezőbb kamatokra más bankokkal. Folytathatnám de minek...???ezen a site-on rengeteg a témát nem ismerő , tudatlan orbántroll.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!