"Ez a válság egyértelműsíti mindannyiunk számára, hogy ha egyszer nyomás alá kerülünk, mindenki hisz az államhatárokban. Miután ezt belátva a tagállamok meghozták a saját határvédelmi intézkedéseiket, még az EU-t vezető kozmopolita közösség is lezárta a szükségtelen beutazás lehetőségét az EU területére: az erről szóló előterjesztés egy nappal azt követően született meg, hogy Németország bejelentette, beutazási tilalmat rendel el a legtöbb szomszédos ország irányából, téve mindezt anélkül, hogy erről előzetesen tájékoztatta volna Ausztriát vagy a többi szomszédos államot. Ausztria, Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország már korábban megtették ugyanezt – több hivatalos vélemény szerint is hasonlóan csekély koordinációval.
Ez a néhány évvel ezelőtt Orbán Viktor Magyarországa és Angela Merkel Németországa között lezajlott migrációs politikai vonatkozású összecsapás tükrében érdekes. Álláspontom semlegesnek mondható az Orbán körüli „intra-konzervatív” diskurzusban, vitapozíciója Merkellel szemben nyilvánvalóan helyes: egy állam kormányzata a nemzet tagjainak szolgálatában működik, a nép érdekei mindennél előbbre valók.
A nemzetek egymáshoz élesen elkülönülő entitások; egymástól ezeket azok az államhatárok választják el, amelyek jelentőségéhez egyébként sem fűződhet kétség, de egy válság esetében pedig még annyira nem. Ha bárki azt akarná megmondani egy demokratikusan működő nemzetnek, hogy milyen elbánásban részesítse azt, aki vagy ami átjön a határán, a helyes válasz nem más, mint hogy „menj az ördögbe!”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Ferenc pápa a béketörekvések folytatására bátorította Orbán Viktort a találkozójukon. A felek közti kapcsolat az utóbbi években intenzívvé vált, a miniszterelnök a keresztény értékek védelméért folytatott harcban az egyik legfontosabb szövetségesének tartja a szentatyát.
A kormányfő tárgyalást folytatott a megválasztott amerikai elnökkel, Elon Muskkal, aki a kormányzati hatékonyságért felelős elnöki tanácsadó testületet fogja vezetni, valamint Michael Waltz leendő nemzetbiztonsági tanácsadóval.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
"A nemzetek egymáshoz élesen elkülönülő entitások egymástól ezeket azok az államhatárok választják el, amelyek jelentőségéhez egyébként sem fűződhet kétség, de egy válság esetében pedig még annyira nem."
Egyetlen multikulturális ország volt, ahol nemzetek, vallások simán békében megfértek egymással, rohadt pogromok nélkül. A Magyar Királyság. Sehol sem tudtak még csak hasonlót sem létrehozni és négyszáz évükbe tellett teljesen szétkúrni.