Az anglikán egyház vezető testülete kedden szavazott hivatalosan arról, hogy bocsánatot kérnek az elmúlt 70 év rasszizmusa miatt – írja a Newsweek.
A BBC korábban arról számolt be, hogy Justin Welby érsek az egyház törvényhozó karának általános ülésén kijelentette:
„Sajnálom és szégyellem a kudarcunkat. Kétségtelen, hogy a saját egyházunkra tekintve azt látom, hogy továbbra is mélyen, intézményesen rasszisták vagyunk. Pár évvel ezelőtt ugyanezt elmondtam a Püspöki Főiskoláról, és ez még mindig igaz.”
Welby hozzátette, hogy az egyháznak minden tőle telhetőt meg kell tennie annak érdekében, hogy az „ellenséges környezetet” egy „vendégszerető, barátságos környezetté” alakítsa, így a jövőben a faji igazságtalanság felszámolására szeretnének törekedni.
A gesztus elsősorban a karibi térségből érkező bevándorlóknak szól
Moughtin-Mumby apáca, Doreen Browne történetét mesélte el, akinek – a családja elmondása szerint – 1961-ben megtagadták a belépést a dél-londoni Szent Péter templomba a faji hovatartozása miatt. Browne a karibi térségből érkező bevándorló volt.
„Doreen családja szörnyű, megalázó rasszizmus áldozata lett, amely még ma is érinti Doreen és az egyház kapcsolatát" – mondta az apáca a CNN szerint.
A CNN arról számolt be, hogy az egyház bocsánatkérése elsősorban a „Windrush generációra" koncentrál, akiket korábban a brit kormány invitált, hogy jöjjenek Angliába, és segítsék annak újjáélesztését a második világháború után.