Németország döntött: Magyarország mellé áll az egyik legforróbb európai vitában
Nem hajtja végre a parancsot.
A Görögországban veszteglő menekültcsoportok körében, a közösségi oldalak felbujtására indult gyülekezéssel és vándorlással a német sajtó is foglalkozott.
A szombati, Diavata tábor mellett történt összecsapásról, illetve az athéni főpályaudvaron összegyűlt pár száz fős tömeg megjelenéséről a nagyobb német lapok közül a Die Welt, a Focus Online, a T-online, illetve két nappal később a FAZ számolt be. A tudósítások az összecsapás kapcsán egységesen 800 migránsról beszélnek, akik kövekkel dobálták meg az ellenük felvonult rendfenntartó erőket, míg a rendőrség könnygázt vetett be a tömeg visszaszorítására. Az írások beszámolnak arról, hogy a menekültek gyülekezésének és elindulásának oka a közösségi médiában március eleje óta megjelent hamis híresztelések, amik a görög-északmacedón határ megnyitásáról szólnak – annak ellenére, hogy ezeket Athén és Szkopje is cáfolta.
A Die Welt cikke törökországi forrásokra hivatkozva arról is ír, hogy a török-görög határ megnyitásának hamis hírére már Törökországban is fokozódott a migrációs nyomás, Edirne közelében egyik napról a másikra a „megszokott” 180 határátkelési kísérlet ezer fölé emelkedett. A FRONTEX szóvivőjét idézve beszámolnak arról is, hogy a közösségi médiában „A remény karavánja” vagy hasonló elnevezésű állítólagos NGO-k kezdték meg néhány héttel korábban a határnyitásokról szóló hamis hírek terjesztését különböző arab nyelveken, de kilétüket egyelőre nem tudták beazonosítani, feltételezhetően csempészbandák állnak a háttérben.
A FAZ írása fentieket azzal egészíti ki, hogy hasonlóra került sor 2016 márciusában, amikor egy „Kommando Norbert Blüm” elnevezésű menekültaktivista szervezet buzdította az Idomeni mellett összegyűlt 12 ezer fős tömeget, hogy egyszerre rohanja meg a határt (a német publicista és volt kereszténydemokrata szövetségi munkaügyi miniszter Norbert Blüm nem sokkal korábban látogatta meg az ottani tábort). A cikk a görög belügyminisztériumra hivatkozva hozzáteszi, a kezdeményezők nyilvánvaló szándéka megható illusztrációk készítése (mint a gyerekeket és elesetteket mutató képek), amely szintén emlékeztet a 2015-2016-os menekültválság megjelenítésére, ahogyan az angol feliratú táblákat is „aktivisták” nyomják a menekültek kezébe. A görög táborok helyzetére tekintettel ugyanakkor a cikk megjegyzi, érthető, hogy a menekültek örömmel fogadják a határ megnyitásának hírét.
A német közszolgálati média nem számolt be a fenti görögországi eseményekről, de április 4-én egy hosszabb, gazdagon illusztrált cikket tett közzé a Samos szigeti menekülttábor áldatlan állapotairól.