Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Pénteken közel harminc éves vita ért véget azzal, hogy a görög parlament elfogadta a vele szomszédos exjugoszláv Macedónia névváltoztatását, ez pedig azt is jelenti, hogy immáron minden akadály elhárult Észak-Macedónia euroatlanti integrációja előtt.
Szűk többséggel, 153 igen mellett 146 nem szavazattal fogadták el az athéni képviselők a szomszéd ország két hete történt alkotmánymódosítását – adta hírül a BBC honlapja. Ciprasz görög kormányfő történelminek nevezte a parlamenti voksolást.
Az MTI Brüsszelből arról adott hírt, miszerint az Európai Unió üdvözölte a Macedóniával kötött névmegállapodás pénteki görögországi parlamenti jóváhagyását. A Macedóniával évtizedek óta tartó névvitát rendező, „történelmi jelentőségű” szerződés athéni elfogadása kulcsfontosságú lépés a ratifikációs folyamatban – írta közös közleményében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.
A megállapodáshoz nagy politikai bátorságra és felelősségvállalásra volt szükség mindkét fél részéről. A lépés példamutató az európai országok közötti megbékélés szempontjából, előmozdítja a nyugat-balkáni térség euroatlanti integrációját – mutattak rá. „Athén és Szkopje együtt új fejezetet nyitottak közös európai jövőnkben” – hangsúlyozta Juncker és Mogherini.
Később Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Twitteren üdvözölte a szavazás eredményét, amely szerinte „fontos hozzájárulás az egész régió stabilitásához és virágzásához”. „Várakozással tekintek az Észak-Macedóniai Köztársaság NATO-csatlakozása elé” – fogalmazott Jens Stoltenberg. Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára is csatlakozott a gratulálókhoz, ő „bátor és konstruktív” lépésnek nevezte a történteket, s kiemelte a görög kormány „eltökéltségét”.
(MTI/BBC)