Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az egykori Fülöp-szigeteki first ladyt börtönbüntetésre ítélhetik.
Börtönbüntetésre ítélhetik a Fülöp-szigetek egykori first ladyjét, Imelda Marcost, akit egy helyi bíróság hétrendbeli korrupcióban, egyebek között svájci folyószámlák illegális létesítésében talált bűnösnek csütörtökön, és elrendelte letartóztatását.
A 89 éves asszony minden egyes bűncselekményét akár 11 éves büntetéssel sújthatják. A délkelet-ázsiai ország egykori elnökének, Ferdinand Marcosnak az özvegye extravagáns életmódjáról vált ismertté, egyebek között háromezer pár cipőt is tartalmazó, hatalmas mennyiségű ruhakollekciója és ékszergyűjteménye miatt.
A bírósági adatok szerint Imelda és férje hét folyószámlát nyitott Svájcban, és ezeken 200 millió dollárt helyeztek el 1975-ben, abban az időszakban, amikor az asszony Manila kormányzója volt. Az okmányok szerint fedőnevet használtak a folyószámlák megnyitásakor, ez abból derült ki, hogy az egyik dokumentumra Imelda Marcos meggondolatlanul az igazi nevét írta.
A bírósági meghallgatáson sem Marcos, sem jogi képviselője nem volt jelen. Az özvegy várhatóan megfellebbezi az ítéletet. Jelenleg a képviselőház tagja, de mandátuma jövőre lejár. Jelöltként azonban regisztrált, hogy az ország északi részén fekvő Ilocos Norte tartományban induljon a kormányzói tisztségért, amelyet jelenleg lánya tölt be.
Ferdinand Marcos 20 évig tartó diktatúráját 1986-ban söpörték el. Rendszerét kiterjedt korrupció és személyi kultusz jellemezte. A házaspár az elnök bukása után Hawaiira menekült, Ferdinand Marcos ott halt meg 1989-ben. Imelda Marcos 1991-ben amnesztiát kapott, megengedték, hogy hazatérjen, még a politikába is visszatérhetett.
(MTI)