Mit hozhat a negyedik ipari forradalom? Teljes felfordulást!
Az abortusz jelenleg egy drasztikus orvosi beavatkozás, más szóval: egy (életveszejtő) műtét. Az abortusz azért jár a gyermek halálával, mert jelenleg egyszerűen nincs mód arra, hogy amennyiben az anya nem kívánja kihordani a magzatát, akkor az máshol folytathassa életét, és ezért végzi az embrió egy leragasztható műanyagzsákban. A technológiai forradalom, valamint a tudományos kutatás és fejlesztés azonban olyan új jövővel is kecsegtethet ezen a téren, ami a most tárgyalt jogi köntösbe bújtatott, gyakorlati problémát áthidalhatóvá teheti.
A koraszülött gyermekeket érintő legújabb amerikai egészségügyi fejlesztések arra utalnak, hogy az emberiség immáron nagyon közel áll a mesterséges méh elkészítéséhez, és a szakértők szerint egy évtizeden belül mindez hétköznapi valósággá válhat. Tavaly az egyesült államokbeli Philadelphia egyik gyermekkórházának tudósai olyan „biozsákot” fejlesztettek ki, amelynek keretében egy 22–24 hetes magzat fejlettségi fokán álló báránymagzatot tartottak életben mesterséges körülmények között, és az egészségesen, komplikációk nélkül jöhetett világra.[10]
Az új technológiai fejlesztésnek már neve is van: ektogenezis, amely a testen kívül terhességet és világrajövetelt jelenti. Az új irányzatnak természetesen számos, megoldatlan etikai-erkölcsi vonatkozása is van (pl. homoszexuális párok családtervezése, illetve a nők kényelmi, a béranyasághoz hasonlatos, terhesség nélküli gyermekvállalása stb.), az is biztosra vehető azonban, hogy amennyiben ez a technológia a világon elterjed, drámai következményekkel is számolhatunk. (Ennek esélye elég nagy, mert pl. a demográfiai kihívásokkal küzdő, ámde technológiailag rohamosan fejlődő Ázsiában sok tekintetben eltérő etikai és erkölcsi mércék, attitűdök léteznek mind a biotechnológia, mind pedig a mesterséges intelligencia és a robotizáció alkalmazása és azok társadalompolitikai megközelítése terén.)
A jelenlegi fejlődés alapján prognosztizálható egy olyan út is, hogy az abortusznak mint a magzat halálához vezető „kényszermegoldás” lehetőségének minden jogalapja megszűnik, hiszen innentől kezdve a nem kívánt magzatok esetében egy – az abortuszhoz lényegében hasonló – operáció keretében az életet fenntartó, mesterséges méhet jelentő biozsákok válthatják fel a halottas műanyagzsákokat. Az abortusz joga a jövőben tehát legfeljebb a magzat eltávolításának és örökbeadásának joga lehet, nem pedig egy döntés a magzat, vagyis egy ember élete felett, amelynek terhét és felelősségét immáron nem egyedül a nőknek kell majd viselniük.
És ez a precedens mindent meg fog változtatni.
A szerző Lovászy László, miniszteri biztos, ENSZ-szakértő, volt európai parlamenti szakmai tanácsadó
Hivatkozások
[1] „Everyone has the right to life”
[2] „Everyone has the right to respect for his or her physical and mental integrity”
[3] „A megkülönböztetés tilalma: (1) Tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, szín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.
[4] „No one shall be subjected to torture or to inhuman or degrading treatment or punishment.”
[5] A hatályos magyar jog alapján a mesterséges megtermékenyítés esetén a visszaültetést megelőzően az embrió (zigóta) még nem rendelkezik az ún. magzati jogállással, azaz a törvény betűje szerint csupán (nem forgalomképes) dologegyesülés, azaz (közös) tulajdonjog „alanya”, vagyis inkább tárgya lehet.
[6] 64/1991. (XII. 17.) AB határozat
[7] uo.
[8] Kis, János: Az abortuszról. Érvek és ellenérvek című könyvének kritikája, Cserépfalvi Kiadó, 1992
[9] 64/1991. (XII. 17.) AB határozat
[10] Hamzelou, J, 'Artificial womb helps premature lamb fetuses grow for 4 weeks', New Scientist, 27.04.2017 https://www.newscientist.com/article/2128851-artificial-womb-helps-premature-lamb-fetuses-grow-for-4-weeks/