Stefano Bottoni történész volt az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége kedden este azzal összefüggésben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel tárgyalt ugyanazon a napon.
A találkozóról az olasz sajtó is rengeteget cikkezett, felvetve a kérdést, hogy Orbán miért nem a miniszterelnökkel, és miért nem Rómában, hanem Milánóban tárgyalt. Bottoni szerint Orbánnak igaza van azzal kapcsolatban, hogy Salvinit választotta tárgyalópartneréül, hiszen a belügyminiszter uralja a politikát, a miniszterelnök pedig ezt jó politikusként ismerte fel.
Szerinte hiába erősebb a kormánykoalíció nagyobb tagja, az Öt Csillag Mozgalom, a miniszterelnök Giuseppe Conte szinte láthatatlan, de az „erős ember” valójában Salvini. „Elvi síkon Orbán és Salvini között különbség nincsen” – fejtegette, kitérve arra, hogy a megvalósításban különbözik a két politikus véleménye.
Ugyanis míg Olaszország a migránsok szétosztása mellett kardoskodik, Magyarország épp ez ellen foglal állást. Azzal viszont, hogy az olasz ügyészség vád alá helyezte az elmúlt napokban Salvinit, a politikus népszerűsége 4 százalékponttal emelkedett. „Ennyire nem tudják a baloldali olasz elitek lemérni, hogy a közvélemény mit kér” – fejtegette, hozzátéve, hogy a belügyminiszter annak ellenére tudja formálni az olasz politikát, hogy a sajtó egésze és a „művelt közvélemény” is ellene dolgozik.
„Orbán Viktor nem azért ment Milánóba, hogy megdicsérje Salvini migrációs politikáját, hanem azért, mert Salviniben látja az olasz jobboldal potenciális vezetőjét és Berlusconi utódját” – szögezte le. Bottoni ugyanakkor nem hiszi, hogy Orbán egy új európai pártcsalád létrehozásához keresne partnert, hiszen a miniszterelnök ennél sokkal pragmatikusabb, tapasztaltabb és cinikusabb. Ő az Európai Néppártot belülről akarja átalakítani – fejtegette, szerinte ugyanis Orbán az olasz Ligát akarja bevinni a néppárti képviselőcsoportba. „Orbán sokkal többet nyerhet, ha az új Néppárt élére áll”, szögezte le, kifejtve, hogy a migráción felül nem sok közös pont van Orbán, Wilders, Le Pen, vagy épp Hans-Christian Strache között.
A történész szerint Orbán hatalmának garanciája ugyanis nem ezekben a politikusokban, hanem Bajorországban rejlik, mely német tartomány (és a CSU) nélkül nincs orbáni Magyarország. „A német befektetők nélkül a magyar gazdaság nem létező tényező Európában...ha ez megszűnik, akkor Orbán Viktor egy kis, kelet-európai szélsőséges párt vezetőjévé válik, akinek a súlya nulla” – mondta.
Végezetül Bottoni szólt arról is, hogy ha az olasz kormánykoalíció fenn szeretne maradni, akkor pártjainak be kell tagozódniuk az egyik nagy, európai pártcsaládba, hiszen sem az Öt Csillag Mozgalom, sem a Liga nem tagja egyetlen nagyobb EP-frakciónak sem. A történész szerint ezzel Orbán Viktor éppen meghívót vitt Salvininek egy esetleges, néppárti betagozódáshoz.