Helmut Kohl szerint Európa nem válhat a menekültek új hazájává

2016. április 17. 16:15

A menekültválság megoldását nem Európában kell keresni – írta Helmut Kohl az Aggodalom Európáért című könyvének magyar nyelvű előszavában. A volt német kancellár bírálta az európai határok menekültek előtt megnyitását. Kohl szerint Európa nem válhat a világban szükséget szenvedő több milliónyi ember új hazájává.

2016. április 17. 16:15

A menekültválság megoldását nem Európában kell keresni – írta Helmut Kohl volt német kancellár Aggodalom Európáért című könyvének magyar nyelvű előszavában, amelynek rövidített változatát a Der Tagesspiegel című német napilap közölte vasárnapi számában. Helmut Kohl 2014-ben kiadott, Aggodalom Európáért című könyvének magyar nyelvű változata jövő csütörtökön jelenik meg a 23. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Az előszóban a 86 éves politikus bírálta az európai határok megnyitását a menekültek előtt.

„A megoldásokat magukban az érintett térségekben kell megtalálni, nem pedig Európában. Európa nem válhat a világban szükséget szenvedő több milliónyi ember új hazájává” – szögezte le.

Az uniót illető kérdésekben teljes az egyetértés Kohl és Orbán között

Európa tiszteletbeli polgára kritizálta Angela Merkel német kancellár menekültpolitikáját, anélkül, hogy korábbi pártfogoltját megnevezte volna. Kohl megkérdőjelezte a kancellár tavaly szeptemberi döntését, amellyel a Magyarországon veszteglő menekülteket – a Der Tagesspiegel szavai szerint – arra buzdította, hogy továbbutazzanak Németországba. „Az egyedül meghozott döntéseket (...), a különutas nemzeti politizálást magunk mögött kell hagynunk” – írta Helmut Kohl.

A politikus Orbán Viktort, aki  jövő kedden látogatja meg őt ludwigshafeni otthonában, barátjának nevezi. Mint írta: az uniót illető kérdésekben „teljes az egyetértés” közte és a magyar miniszterelnök között. Kohl szerint a menekültváltság szakítópróba elé állítja Európát, de a visszatérés a régi, nemzetállami gondolkodáshoz nem jelenthet megoldást, mert az létében veszélyeztetné a békét és a szabadságot. 

Kohl: A nemzeti különbségek gazdagítják Európát

Az 1982 és 1998 között hatalmon lévő politikus szerint a központi kérdés most az: „hogyan segítsünk hatékonyan a humanitárius vonatkozások, valamint a jól megalapozott kulturális és biztonságpolitikai érdekek együttes figyelembevétele mellett?” Rámutatott továbbá, hogy az Európába menekülő vagy oda menekülni akaró emberek különböző kultúrkörökből jönnek, és hangsúlyozta: jelentős részük nem azoknak a zsidó-keresztény vallási eszméknek a követője, amelyek „értékrendünk és társadalmi rendünk alapjait alkotják”.

Európában mindez „a felelős politikusok között kialakult vitához, valamint az európai polgárok elbizonytalanodásához vezet” – írta, hozzátéve, „a mi számunkra Európa önértelmezése és a saját létünk a tét.”

Az EU-tagállamok kormányainak azt tanácsolja, hogy a szembenállás helyett ismét több együttműködésre, a bizalmatlanság helyett ismét több bizalomra van szükség. „Ehhez pedig egymással szemben is nagyobb megbízhatóságra és kiszámíthatóságra van szükség” – írta a német politikus. Kohl ugyanakkor úgy vélte, hogy a nemzeti különbségek gazdagítják Európát. Emlékeztetett arra „a mély szabadságvágyra”, amely a „magyarokat a kezdetektől fogva jellemzi, és ami olyan értékessé teszi őket Európa számára”.

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pontvalakiaki
2016. május 05. 16:01
Ez, és az összes többi hazug -magyar és külföldi politikus is- milyen zsidó-keresztény kultúráról beszél? Olyan nincs! A felforgató élősködők már erre is rá akarnak telepedni, mintha valaha is szerves részei lettek volna az európai kultúrának. Pedig soha nem voltak azok és nem is lesznek.
zolka50.50
2016. május 02. 21:28
Akitlószart már megint nem érti.
csehov
2016. április 19. 12:24
Nem ezt állítottam, ne forgasd ki. Akkor kérdés formájában: Milyen társadalmi formációban tudják túlélni az emberek a következő 10-20 év globális kihívásait ?
csehov
2016. április 18. 23:20
Nem válaszoltál a kérdésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!