Újabb háború a láthatáron? – Terroristák miatt eshet egymásnak Afganisztán és Pakisztán
Nő a feszültség a két ázsiai ország között.
Elstartolt az MCC Budapest Peace Forum, ahol neves szónokok állnak ki a béke fontossága mellett.
Megkezdődött a kétnapos MCC Budapest Peace Forum (Békefórum) konferencia, amelyre a világ számos meghatározó értelmiségije, megszólalója jött el, hogy kiálljon a béke fontossága mellett.
***
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója elmondta megnyitó beszédében: fontosnak tartja, hogy az MCC platformot biztosítson a jelenünket és jövőnket érintő jelenségek megvitatásához és aktívan hozzájáruljunk a meglévő diskurzusokhoz.
Mint kijelentette,
„ma talán távolabb vannak a felek a békekötéstől, mint eddig bármikor a közvetlen konfliktus elmúlt bő egy éve során."
A főigazgató szerint az MCC azért is viseli különösen a szívén a mielőbbi béke ügyét, mert Ukrajna legnyugatibb megyéjében, Kárpátalján, Beregszász városában saját központtal rendelkezik, ahol a helyi magyar kisebbséghez tartozó tehetséges fiatalok képzéséért dolgoznak.
Szalai Albert Camus-t, a francia írót és filozófust idézte, aki egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok ledobta atombombáját Hirosimára, a Combat című lap főszerkesztőjeként a következőket írta vezércikkében: „a béke az egyetlen harc, amit érdemes megvívni."
A véres XX. század óta tudjuk, hogy az államok között feszülő ellentéteket nem gyilkos fegyverekkel, hanem tárgyalásos úton, kölcsönös tisztelet mellett kell rendezni.
Ám a nemzetközi jog és nemzetközi egyezmények rendszerét, amely részben megelőlegezi a kanti értelemben vett örök béke utópiáját, az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus alapjaiban rázta meg.
„A mi generációnk csak most kezdi megismerni a béke törékeny természetét"
– jelentette ki az MCC főigazgatója.
A Mathias Corvinus Collegium által szervezett Budapest Peace Forum célja, hogy a lehető legtöbb oldalról járja körbe, miért elemi érdeke Európának is – nemcsak a háborúzó feleknek – a mielőbbi békekötés – hangzott el a megnyitón.
Fotó: MCC