Lehet-e rendszerszintű csalás az amerikai elnökválasztáson? – Amerika választ
Az előzetes előrejelzések fej fej melletti állás mutatnak, de mégis mi lehet a döntő a végén? Az elnökválasztás után ketté szakadhat az amerikai társadalom?
Két amerikai állampolgár halálát erősítették meg az elmúlt 24 órában; nem csak a reguláris hadseregek veszteségei óriásiak, sorra halnak a külföldiek is.
Bár hivatalosan két ország háborúja zajlik Ukrajna területén (ha eltekintünk attól, hogy az oroszok „különleges katonai akcióként” hivatkoztak rá sokáig), a világ országainak jelentős része egyik vagy másik fél felé húz, ki nyíltan, ki kevésbé.
Tudott: a nyugati országok, különösen a blokkot vezető Amerikai Egyesült Államok Ukrajnát segíti minden eszközzel, Moszkva pedig Pekingben és saját befolyási övezetében keresgél szövetségesek után. S bár a támogató felek konkrétan harcoló, reguláris katonai egységeket nem küldenek favorizáltjuk megsegítésére, mégis – a fegyverek és egyéb anyagi segítségnyújtás mellett – valójában élőerővel is támogatják az egyes feleket. Például azzal, hogy – akár saját törvényeikkel szembe menve – rendkívül elnézőek azokkal a saját állampolgáraikkal szemben, akik úgy döntenek, felajánlják „kardjukat” egyik vagy másik oldalon (a lengyelek például komplett toborzóirodát is beengedtek a „lengyel légió” feltöltésére).
A 49 éves Grady Kurpasi már tavaly áprilisban eltűnt; ő korábban a haditengerészetnél szolgált az Egyesült Államokban, és aznap tűnt el, amikor egy másik önkéntessel, Willy Joseph-fel végeztek egy összecsapásban. Halálhírét hivatalosan most erősítették meg.
A 22 éves Edward Wiltonról a CNN is készített egy rövid anyagot, a fiatal férfi csaknem egy éve harcolt már Ukrajnában, miután sürgető érzés fogta el, hogy Ukrajnába menjen harcolni; féltestvére elmondta a hírcsatornának, ő maga hiába próbálta rávenni a fiatalembert, hogy jöjjön haza. Edward egyébként az amerikai hadsereg kötelékében szolgált korábban a georgiai Fort Benningben.
Grady Kurpasi és Edward Wilton. forrás: TwitterUkrajnában a legtöbb külföldi önkéntes az Ukrán Idegenlégió kötelékében harcol, számuk több ezerre tehető. A fronton elesett vagy megsebesült önkéntesek létszámát egyelőre csak becsülni lehet. Egy januári összesítés szerint mintegy kétszázan halhattak eddig meg külföldiként Ukrajnáért, köztük eddig 15 amerikai állampolgár. Ők szenvedték el eddig a legnagyobb veszteséget a kaukázusi (45 grúz, 30 azeri) és a belorusz (20 fő) állampolgárok után, noha a New York Times beszámolók alapján cáfolta a korábban óriási, húszezer fős amerikai önkéntes sereg létét Ukrajnában.
Mindenesetre a veszteségek a háborúban egyik felet sem kímélik. A Pentagonból rejtélyes módon kiszivárgott iratok tanúsága szerint több tízezer főre rúgnak csak halottakban mindkét félnél.
Az önkéntesek kapcsán pedig már eleve érett néhány botrány: például visszatérő vád, amit a háború elején brit önkéntesek mondtak, miszerint az ukrán hadseregben az önkéntesek éppen az ágyútöltelék szerepét töltik be; közben olyan becslések is napvilágot láttak, mint hogy
Ami elég valószínű, hogy sem felszereltségük, sem felkészültségük nem veszi fel a versenyt a képzett, összeszokott katonáknál – ha akad még elég ilyen Ukrajnában.
Nyitókép: YouTube / CBS Miami