Miként formálta át a világkereskedelmet a globalizáció? Mi az a misztikus tizenkét feltétel, aminek mindenképp szerepelnie kell egy nemzetközi szerződésben? Hogyan lehet sikeres egy hazai exportőr? Erről és más, hasznos külgazdasági témákról is szó esik Constantinovits Milán és Sipos Zoltán új könyvében.
2021. december 08. 20:03
p
3
0
0
Mentés
Az elmúlt évtizedekben világgazdasági klíma átalakulásával, a fokozódó globalizációval, az Unió folyamatos változásával a külkereskedelmi tranzakciók is megváltoztak. Bár a jogi környezet is átalakult és a szállítási lehetőségek is nagy technológiai fejlődésen mentek keresztül, az eladás, az üzletkötés évezredes logikája továbbra is működik.
Az Akadémiai Kiadó friss kiadványában Constantinovits Milán és Sipos Zoltán több évtizedes egyetemi oktatói tapasztalattal járják körül a nemzetközi kereskedelem változó világát, aminek a pandémia is aktualitást ad.
A világjárvány rámutatott ugyanis, hogy hazánk számára is milyen fontos a külkereskedelmi kompetencia,
hiszen a védekezéshez szükséges eszközök (maszkok, lélegeztetőgépek, vakcinák, gyógyszerek) sürgős beszerzése világszerte döntően bilaterális, „hagyományos” nemzetközi (külkereskedelmi) szerződésekkel történt Kínából, Malajziából, Oroszországból, az USA-ból stb., sok esetben klasszikus közvetítő kereskedő bekapcsolásával.
A szerzők elmondása alapján a most megjelent online szakkönyvben található ismeretanyag egyaránt hasznos a tényleges és leendő nagyvállalati és a kisvállalkozó üzletembereknek, külkereskedőknek, marketingszakembereknek, sőt a diplomatáknak és a külpolitikai-külügyi szakembereknek is, akik a külpiacon tevékenykedve tudják segíteni a hazai exportőröket.
A számos kiadást megélt szakkönyv újabb, immáron digitális megjelenésének fontos oka a külkereskedelmi szabályok változása is. Ilyen például az Incoterms 2020. évi módosításai vagy a magyar külgazdasági irányítási és támogató rendszer változásai. De egy másik fontos szempont is közrejátszott ebben a munkában mint motiváló tényező.
A Covid–19-járvány ugyanis sürgetően vetette fel az online oktatási módszerek fontosságát is.
A szakkönyv olvasmányos stílusa okán az érdeklődő laikusoknak is hasznos olvasnivalóul szolgál.
A leendő elnök által belengetett extravámok sokak szerint olyan kereskedelmi háborúhoz fognak vezetni, amely meg is öli a globalizációt. Vannak azonban olyan modellek, amelyek nem ennyire pesszimisták: ezek szerint attól, hogy az USA kiszáll egy játékból, az még folyik tovább – csupán a szabályok változnak meg.
A friss KSH-adatok alapján a hazai exportot továbbra is különösen a német gazdaság gyengélkedése befolyásolja, ám végre a német iparban nőttek az új rendelések, kérdés, hogy ez a trend tartós marad-e. A Makronóm Intézet elemzője szerint jövőre, a külső kereslet várható élénkülésével, valamint a nagyberuházások termőre fordulásával az export ismét gyorsabb ütemben nőhet.
A második negyedévben 2,9 milliárd forintra emelkedett a szolgáltatás-külkereskedelmi forgalom értéke. Míg az export értéke 5,5, addig az importé 4,9 százalékkal emelkedett éves alapon.
A német gazdaság problémái immár hosszabb ideje korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat – értékeli KSH friss adatait a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. És bár júniusban is jelentős, 1,1 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, ez mégis 472 millió eurós romlás az előző évhez képest.