A Demokratikus Koalíció színeiben politizáló egykori kvízmester meglehetősen nehéz fejtörő elé állította Facebook-oldalának követőit. Két képet mellékelt a poszthoz, egyiken Kodály Zoltán és Rákosi Mátyás láthatóak a Kossuth-díj átadásakor 1952-ben, a másikon Orbán Viktor és Nagy Feró 2021 augusztus huszadikán, hasonló alkalomból készült képen.
A latin mondás: Duo si faciunt idem, non est idem, azaz ha kettő ugyanazt teszi, az még nem ugyanaz. A mondás jelentése, hogy a cselekedetek aszerint különböznek, hogy kitől erednek s aszerint ítélendők is meg.
Ennek alapján elgondolkodtató, hogy Kodály Zoltán egyéb iránt már akkor is vitatott lépésére gondolt-e, mellyel személyével és nemzetközi hírnevével társutas gesztusa révén legitimálta a magyar történelem egyik legvéresebb diktatúráját, netán Rákosi Mátyásra céloz, aki a Kossuth-díjat a magyar zenetörténet akkor élő legnagyobb alakjának adva az elismerést, önmaga véres uralmát igyekezett jobb fényben bemutatni.
Feltételezzük azt, hogy a Demokratikus Koalíció politikusa sem Orbán Viktort, sem Nagy Ferót nem kívánja pozitív fényben feltüntetni, a párhuzamba állított képek révén azonban logikailag kettejük közül valaki mégis „megússza” hogy a sötét Rákosi-korszak árnya vetüljön rá. Az is egy logikus lehetőség, hogy Vágó Istvánra rátört a Rákosi-nosztalgia. A megfejtéseket mindenesetre szeretettel várjuk, mert nekünk nem sikerült megfejteni Vágó István elmés feladványát.
Nyitókép: MTI Fotó: Kallos Bea