Volt miről beszélnünk Orbán Viktor miniszterelnökkel

Örvendetes, hogy az RMDSZ kérése nyomán közösségünk nagy számban és egységesen szavazott, megakadályozva, hogy Romániának magyarellenes elnöke legyen.

Lengyelország és Magyarország pert indít az uniós jogállamisági mechanizmus ellen.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungban Thomas Gutschker tollából jelent meg egy cikk arról, hogy Lengyelország és Magyarország keresetet nyújtott be a jogállamisági mechanizmus ellen, ami alapján az év eleje óta pénzügyi szankciókkal büntethetik a jogállamiság megsértését. A két ország egyébként ezt már decemberben bejelentette. A keresetek késleltetik a folyamatot, felfüggesztő hatályuk van, mert addig nem indulhatnak meg az eljárások, amíg az Európai Bíróság nem hozott ítéletet.
A cikk kitér arra is, hogy Lengyelország mivel indokolta a lépését. A lengyel kormányszóvivő szerint az ilyen megoldásoknak nincs jogi alapja az uniós szerződésekben, sértik a tagállamok hatáskörét és az uniós jogot.
Az Európai Bizottság azzal érvel, hogy szankciókat kell alkalmazni, ha a jogállamiság elveinek megsértése egy tagállamban közvetlenül befolyásolja az Unió költségvetésének gazdasági irányítását vagy pénzügyi érdekeinek védelmét, vagy azzal fenyeget, hogy komolyan befolyásolja azt. Az ilyen szankciókról a Bizottság kérésére a tagállamok minősített többségével lehet dönteni.
Az egyelőre kérdéses, hogy a Bíróság mennyi időt hozza meg a döntését. Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke már bejelentette, hogy kérvényezni fogja a gyorsított eljárást az ügyben. Moritz Körner (FDP) pedig elmondta: „A keresettel Orbán és Kaczynski azt bizonyítják, hogy elutasítják a jogállamot. Orbán és Kaczynski a jogállamisági mechanizmus által veszélyben látják korrupt és demokráciát lebontó politikájukat".