„Időben szóltam” – Gulyás Gergely egyetlen kommenttel sokkolta Magyar Péter követőit
Kommentelt a miniszter, az ex-férj pedig azt kívánhatja, bárcsak ne posztolt volna.
Lengyelország és Magyarország pert indít az uniós jogállamisági mechanizmus ellen.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungban Thomas Gutschker tollából jelent meg egy cikk arról, hogy Lengyelország és Magyarország keresetet nyújtott be a jogállamisági mechanizmus ellen, ami alapján az év eleje óta pénzügyi szankciókkal büntethetik a jogállamiság megsértését. A két ország egyébként ezt már decemberben bejelentette. A keresetek késleltetik a folyamatot, felfüggesztő hatályuk van, mert addig nem indulhatnak meg az eljárások, amíg az Európai Bíróság nem hozott ítéletet.
A cikk kitér arra is, hogy Lengyelország mivel indokolta a lépését. A lengyel kormányszóvivő szerint az ilyen megoldásoknak nincs jogi alapja az uniós szerződésekben, sértik a tagállamok hatáskörét és az uniós jogot.
Az Európai Bizottság azzal érvel, hogy szankciókat kell alkalmazni, ha a jogállamiság elveinek megsértése egy tagállamban közvetlenül befolyásolja az Unió költségvetésének gazdasági irányítását vagy pénzügyi érdekeinek védelmét, vagy azzal fenyeget, hogy komolyan befolyásolja azt. Az ilyen szankciókról a Bizottság kérésére a tagállamok minősített többségével lehet dönteni.
Az egyelőre kérdéses, hogy a Bíróság mennyi időt hozza meg a döntését. Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke már bejelentette, hogy kérvényezni fogja a gyorsított eljárást az ügyben. Moritz Körner (FDP) pedig elmondta: „A keresettel Orbán és Kaczynski azt bizonyítják, hogy elutasítják a jogállamot. Orbán és Kaczynski a jogállamisági mechanizmus által veszélyben látják korrupt és demokráciát lebontó politikájukat".