– Hát azt nem szeretném elképzelni (nevet). Valószínűleg a multilaterális világrendről beszél majd, és azokról az intézményekről, amiket a második világháború után hoztak létre. Nekem ez mesének tűnik. Ez a liberális világrend valójában csak nagyon rövid ideig létezett a berlini fal leomlása után. Ez a '90-es, és talán a 2000-es évek találmánya volt. Azelőtt a hidegháború volt a meghatározó. Szóval, aki azt mondja, hogy 1945 óta liberális világrendben élünk, az nem egészen érti a történelmet. Nézze meg a Németországban terjedő Amerika-ellenességet, ami engem rendkívül zavar. Emlékszem Merkel sokkoló beszédére tavaly a Harvardon. Képzelje csak el, mi lett volna, ha Trump elmegy egy német egyetemre, és így megtámadja a német kormányfőt! Van a németeknek egyáltalán elképzelésük, hogy miért élnek demokráciában? Tényleg azt gondolják, hogy a demokráciát csak úgy előhúzták a kalapból, vagy az ENSZ biztosította? Ez a kognitív disszonancia nagyon zavar.
– Mi köze ennek Merkel politikájához?
– Angela Merkel egy olyan évszázadhoz tartozik, aminek már rég vége van. Az ő kancellársága egy kolosszális hiba. Az európai projekt megfeneklett. Nem lesz további integráció.