Hatásosak lesznek ön szerint a bejelentett intézkedések?
Hogy mennyire hatásosak, azt nehéz megjósolni. Mindenesetre a termékenységi ráta most már 1,5, vagyis növekedett. Sajnos ez ma már kevesebb megszületett gyermeket jelent, hiszen a szülőkorban lévő nők száma is folyamatosan csökken. Ebben a helyzetben tényleg létfontosságú, hogy kedve legyen szülni a nőknek 18-40 éves korig, vagy akár utána is. A hatásosság szempontjából kérdés az is, hogy az a mentális változás, hogy egyre kényelmesebb élethez vagyunk szokva, vajon nem égett-e be mostanra végzetesen, magyarán: a kényelmes életet sokan többre becsülik, mint a családot. A gyerekekkel pedig valóban sokat kell foglalkozni, valóban le kell mondani a kedvükért egyéni igényeink egy jó részéről. Itt jó lehetőség a bölcsőde: pihenést jelenthet az anyukáknak, vagyis a kényelmüket is szolgálhatja. Az szja-mentesség nemcsak a középosztálynak jó, hanem a minimálbérből élőknek is, bár tény, hogy a jobb anyagi helyzetben lévőket jobban is támogatja. A Fidesz-KDNP soha nem titkolta, hogy a középosztályt támogatja inkább, ez ezzel az intézkedéssel sem változik sokat, de egy kissé mégis.
A családtámogatási rendszer Orbán Viktor évértékelőn elmondott beszéde alapján újabb hét ponttal bővül:
1. Bevezetik a fiatal házasok gyermekvállalási támogatását. Minden negyven alatti nő, aki első házasságában szül gyereket, tízmillió forintos kedvezményes hitelben részesülhet.
2. A két-és többgyermekes családok a CSOK-ot ezentúl használt lakásokra is felhasználhatják.
3. A második és minden további gyermek születése esetén átvállal a családok jelzáloghiteléből.
4. Azok a nők, akik négy vagy több gyereket vállaltak, életük végéig mentesülnek a SZJA fizetése alól.
5. Elindítják a nagycsaládosok autóvásárlási programját.
6. Megvalósítják a teljes bölcsődei ellátást – 2022-re minden gyereknek lesz lehetősége bölcsődébe járni.
7. Bevezetik a nagyszülői GYED-et.
Egyáltalán egy kormány tudja jelentősen növelni a születésszámot?
Ha egy kormány nem is, az intézkedései befolyásolhatják De soha nem egy támogatási rendszer az egyedüli tényező a fiatalok döntése szempontjából. Amit nehéz megfogni: a mentális tényezők.
Ma már szinte mindenki valamilyen kötődési problémával küzd,
egyre kevesebb a klasszikus teljes család, a jelen lévő apa, anya. Sokan a sebzettségük miatt nem találnak párt, nem vállalnak gyereket. Tehát nagyon fontos lenne valamilyen mentálisan támogató rendszer is – szerintem. Egy ilyen rendszer viszont ne politikai indíttatású legyen, hanem társadalmi. Szerencsére ma már vannak ilyenek, mint a Három Királyfi, Három Királylány mozgalom.
Mit gondolt az ilyen fajta családpolitikai intézkedések szokásos kritikáiról, miszerint azok nőellenesek, szülőgépnek tekinti a nőket, vagy hogy diszkrimnálja az egyedülálló, esetleg szülni nem akaró nőket?