Mindazonáltal a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom azt látja az intézkedésekben, hogy a kormány belátta, az élet rengeteg szegmensét kell stimulálni, hogy a várt gyerekek meg is szülessenek. A csomag komoly feladatot ró a kormányzatra, és reméljük, hogy látják is ezt a döntéshozók, elég csak azt említeni, hogy ha már felépülnek az ígért bölcsődék, jól fizetett nevelők is dolgoznak majd bennük.
Egyáltalán egy kormány tudja jelentősen növelni a születésszámot?
Kormányok egyedül születésszámot nem tudnak növelni, ehhez
a vállalati szféra és a civil, helyi közösségek közreműködése elengedhetetlen.
Akár a több kormányzati ciklusokon átívelő munka is kevés lehet, ha a családpolitikai intézkedések szigetszerűek, összefüggéstelenek és nem inspirálják a fenti szférákat. Mi összefüggő, rendszerbe szervezett, átfogó és egyre bővülő családpolitikai intézkedéseket látunk 2010 óta.
A családtámogatási rendszer Orbán Viktor évértékelőn elmondott beszéde alapján újabb hét ponttal bővül:
1. Bevezetik a fiatal házasok gyermekvállalási támogatását. Minden negyven alatti nő, aki első házasságában szül gyereket, tízmillió forintos kedvezményes hitelben részesülhet.
2. A két-és többgyermekes családok a CSOK-ot ezentúl használt lakásokra is felhasználhatják.
3. A második és minden további gyermek születése esetén átvállal a családok jelzáloghiteléből.
4. Azok a nők, akik négy vagy több gyereket vállaltak, életük végéig mentesülnek a SZJA fizetése alól.
5. Elindítják a nagycsaládosok autóvásárlási programját.
6. Megvalósítják a teljes bölcsődei ellátást – 2022-re minden gyereknek lesz lehetősége bölcsődébe járni.
7. Bevezetik a nagyszülői GYED-et.
Mit gondolnak az ilyen intézkedések kritikáiról? Elsősorban arról, hogy a kormány szülőgépnek tekinti a nőket, illetve hogy az ilyen lépések diszkriminálják az egyedülálló nőket, valamint a gyermeket vállalni nem akarókat?
Kritika például, hogy akkor miért nem lettünk többen 2010 óta? A társadalom nem egy gyár, ahol a nyersanyagot betápláljuk, és kijön a termék, és ha több nyersanyagot adagolunk, több termék jön ki. 2008 óta a családok rettentő hullámzást éltek meg saját lehetőségeiket illetően, egy pénzügyi válságot, elbocsátásokat, munkanélküliséget, aztán jött a közmunkaprogram és az ingatlanpiaci boom. Kiegyensúlyozott fejlődésre, gyarapodásra csak pár éve adatik lehetőség. Ezért is van, hogy reakcióként sokan mennek külföldre dolgozni. Apropó, külföld. Világvégeként tálalta a sajtó másfél éve, hogy minden hatodik-hetedik magyar gyermek külföldön születik. Hát akkor lehet, hogy nem is annyira tragikus a népességcsökkenés! A mobilitás belföldön nagyon kicsi, nemzetközi viszonylatban pedig nagy. Nem csak a családpolitikai lépések, hanem a bérek emelkedése is közrejátszik, ha valaki hazatelepül.
A szülőgép kifejezés használatát minden édesanya nevében kikérjük magunknak.