A franciák fej fölött tapsolnak: Budapesten végre kiléphettek a buborékból
Az Európai Unió olyan hatásköröket vett magához, amelyekről a Szerződések egyáltalán nem rendelkeznek.
Kárpátaljai jelentkezőket vár az MCC vezetőképző programja, amely egyedülálló lehetőséget kínál a közélet iránt érdeklődő külhoni fiatalok számára.
Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző néven indít képzést a Mathias Corvinus Collegium (MCC) együttműködésben a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ), a KMKSZ Ifjúsági Szervezettel (KMKSZ ISZ) és Bocskor Andrea Európai Parlamenti képviselővel. Az ingyenes oktatási program célja, hogy gyakorlatias politikai tudással lásson el olyan érdeklődő kárpátaljai magyar fiatalokat, akik hosszú távon saját közösségük alakítóivá és véleményformálóivá válhatnak.
A több mint féléves, ingyenes képzés során a résztvevők betekintést nyerhetnek a politikai intézmények, pártok működésébe, a közösségépítés folyamatába, valamint vezetői készségeiket tárgyalástechnikai, retorikai és prezentációs tréningeken fejleszthetik.
„Az MCC számára nagy öröm, hogy az Erdélyi Politikai Iskola létrehozása után, Kárpátalján is megvalósíthat egy ilyen jelentőségű projektet, hiszen az elmúlt évtizedekben többször is felmerült erre az igény. A Kárpátaljai Közéleti Vezetőképző elsősorban azoknak a fiataloknak szól, akik felelősséget éreznek a helyi magyarságért, és véleményformálóként hosszú távon is alakítani szeretnék közösségük sorsát” – vázolta a program küldetését Szalai Zoltán. Az MCC ügyvezető igazgatója kiemelte: a képzés során a fiataloknak lehetőségük lesz jobban megérteni többek között a különböző politikai folyamatokat, a szervezetfejlesztést és a kampányok lebonyolítását, így azok számára, akik politikusi karriert kívánnak befutni, különösen hasznos lehet a részvétel.
Az elsősorban kiscsoportos munkára épülő képzés tematikája négy pilléren alapul: politikai menedzsment (pártok működtetése, kommunikációs rendszerek és kampányok, közvélemény-kutatási módszertan, általános menedzsment, közkapcsolati és közösségi gazdálkodási kérdések megvitatása), különböző készségfejlesztő tréningek, valamint hazai és külföldi gyakorló politikusokkal folytatott háttérbeszélgetések. Továbbá a programban hangsúlyos szerepet kap az e-learning alapú oktatás is, amelynek során a résztvevők elmélyíthetik korábban szerzett tudásukat.
A képzésben többek között olyan előadók vesznek részt, mint Bocskor Andrea, európai parlamenti képviselő; Hennagyij Hennagyijovics Moszkal, Kárpátalja kormányzója; Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter; Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke és Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese.
A négy hétvégéből álló, egyenként háromnapos képzés Ungváron indul szeptember 28-án, majd Budapesten, Brüsszelben és Beregszászon folytatódik az év folyamán. A program szervezői a budapesti és ungvári képzési alkalomra előreláthatólag buszos, a brüsszelire repülős utazást fognak biztosítani a résztvevők számára.
A képzésre szeptember 5-én éjfélig lehet jelentkezni az MCC honlapján keresztül.
Az előzetes felvételi követelményeknek megfelelt és kiválasztott legjobb (legfeljebb) 40 pályázó várhatóan október végén egy előre egyeztetett személyes interjún vesz részt Beregszászon. Ez alapján kerül kiválasztásra a program végleges tizenöt résztvevője.
A programot támogatja az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) és a Nemzeti Tehetség Program.