Ami viszont igenis csökken, az a szomjúság észlelése. Pedig már kis mértékű kiszáradás is panaszokat okoz-olvastuk a Magyar Nemzet online-on.
„Már a testtömeg egy százalékánál kisebb folyadékhiány esetén is tapasztalhatóak panaszok: fejfájás, a koncentráló képesség csökkenése, fáradtság, szédülés. Ennél nagyobb, esetleg tartós dehidratáltság esetén légzési nehézségek léphetnek fel, csökkenhet a szellemi kapacitás, mentális problémák adódhatnak, jelentkezhet székrekedés, fogproblémák, szájüregi betegségek vagy vesekő."
De vajon miért nem érzik az öregek, hogy inniuk kéne?
„A szomjúságérzet kialakulásának elsődleges, irányító tényezői a vérszérum nagy ozmolalitása (az agy központi ozmoreceptorai által) és a csökkenő vérnyomás (az érrendszeri, alacsony nyomású baroreceptorokon keresztül).
Embereken és állatokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a szomjúság hiánya időseknél a csökkent ízérzőképesség miatt alakul ki. Új bizonyítékok szerint azonban az agy ízérzékelő központja által küldött jelek megváltozása eredményezi a szomjúságérzet csökkenését az idősödés során."
Akármi is az ok, a tanulság egyértelmű: ilyenkor nyáron különösen figyeljünk oda arra, hogy szépkorú szeretteink elég folyadékot vegyenek magukhoz, megelőzve ezzel a súlyos betegségek kialakulását.