Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Diktatórikus rendszer van kialakulóban, ahol Orbán Viktor miniszterelnök és pártelnök centrális hatalmat és kontrollt épít ki a teljes közszolgálatban és a médiában.
„- Több oldalról is élesen bírálják a Fidesz médiatörvény-javaslatát. Ön szerint melyek a kormány törvénytervezetének a kritikus pontjai?
- Itt nemcsak egyszerű kormányzati, hanem tartós pártirányításról van szó. Diktatórikus rendszer van kialakulóban, ahol Orbán Viktor miniszterelnök és pártelnök centrális hatalmat és kontrollt épít ki a teljes közszolgálatban és a médiában. Az Orbán Viktor által kilenc évre kinevezett és leválthatatlan fideszes Szalai Annamária elnöklésével vezetett médiahatóság azt csinálhat, amit akar. A közmédiumokat már elfoglalták, de letérdepeltethetik a független média szereplőit is.
Egyik kezükkel megsemmisíthetnek bármilyen sajtóorgánumot, a másik kezükkel fontos médiapolitikai érdekekre, potenciális közfeladat ellátására hivatkozva, pályáztatás nélkül oszthatnak ki frekvenciát. A végtelenségig büntethetnek például egy nekik nem tetsző rádiót, megvonhatják a működési engedélyét, és máris van egy szabad frekvencia, melyről szabadon dönthetnek. Az természetesen nem zavarja majd őket, hogy lehet, a kutya sem fogja hallgatni, a lényeg, hogy az ne szóljon, ami nekik nem tetszik.(...)
- Azért csak emlékezzünk: a Gyurcsány-érában is ölebként viselkedtek a »királyi tévé« hírműsorai, az MTI hírszerkesztésénél is kilátszott a lóláb, igaz, a Magyar Rádió, Such György vezénylete alatt, őrizte függetlenségét. Egyébként ön szerint hol szorít legjobban a fideszes törvényjavaslat?
- A közmédiumokból fideszes pártmédiumokat faragnak, a tévéket, a rádiókat és Európában példátlan módon a nyomtatott és az internetes médiaszolgáltatókat a hatóságuk alá kényszerítve akarják felügyelni, ellenőrizni, büntetni. Olyan gumiszabályokkal, amibe a hatóság azt értelmez, amit éppen akar, sőt, a törvénytervezet ehhez jogalkotási joggal is felruházza a hatóságot és annak elnökét. Jó lesz minden lépést előre egyeztetni, informálisan engedélyeztetni a hatósággal, nehogy baj legyen. Ez itt az új sajtószabadság?
De elfogadhatatlan az is, amit például Belénessy Csaba, az MTI vezérigazgatója mondott, hogy a hírszerkesztés átalakítására azért van szükség, mert a jelenlegi rendszer rendkívül pazarló, a jövőben pedig egy stáb fog kimenni egy helyszínre, más stáb pedig addig más helyeken tud anyagokat készíteni. Ezáltal színesedni fog a hírszolgáltatás. Ez nem a hírek színesedését fogja majd jelenteni, hanem központi híradó létrejöttét és a közszolgálat gazdasági kiszolgáltatottságát. A kereskedelmi csatornák is óvatosak. A két nagy kereskedelmi tévé híradója szinte alig ad hírt közéleti dolgokról. A szocialista pártban mi ezért próbáljuk nyomni a csengőt, hogy tessék felébredni, drága Magyarország.”