Az új kormányban kulcsfontosságú szerepe lesz az Építési és Beruházási Minisztériumnak. Miért van ez így? Milyen hatáskörei és feladatai lesznek Lázár János frissen alakult tárcájának, és mit várhatunk tőle a következő években? Összefoglalónk.
2022. június 22. 12:18
p
2
0
0
Mentés
Pálfy Dániel Ábel írása a Mandiner hetilapban.
A rendszerváltozás óta nem létezett olyan, hogy Építési és Beruházási Minisztérium – most így hívják a május 24-én megalakult kormány egyik új tárcáját, ráadásul az egyik legfontosabbat. A kiemelt szerepet jól érzékelteti, hogy a miniszterelnök beiktatási beszédében kijelentette: az előttünk álló nehéz évtizedben Magyarország gazdasági stratégiáját a beruházások magas szintjére fogják építeni. Az új egység feladata tehát kulcsfontosságú lesz az ország jövőjét illetően.
A visszatérő
A minisztérium szerkezete érthető módon még alakulóban van, a személyi összetétel lényegesebb része azonban már nyilvános. A kormányfő Lázár Jánost jelölte építési és beruházási tárcavezetőnek, az egykori kancelláriaminiszter négy év szünet után vállal újra kormányzati szerepet. Persze az elmúlt négy évben sem unatkozott, egyéni országgyűlési képviselőként választókerületének ügyei – köztük a tram-train-beruházás – mellett a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság menedzselésével foglalkozott, és kormánybiztosként a dohányzás visszaszorításáért dolgozott. A kormányalakítást megelőző sajtóértesülések igen széttartók voltak azzal kapcsolatban, hogy a visszatérő politikus milyen szerepet kap a kabinetben, ha egyáltalán tag lesz. Végül ő is ott volt azon a fotón, amelyet Orbán Viktor tett közzé a minisztériumi vezetőkkel a Karmelita erkélyén folytatott megbeszéléséről.
Lázár tárcájánál négy államtitkár viszi majd a legfontosabb feladatokat. A miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár Csepreghy Nándor, a politikus régi munkatársa, aki a 2014–2018-as ciklusban hasonló szerepet töltött be a Miniszterelnökségen. A közigazgatási államtitkár Juhász Tünde, a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője, a beruházásokért Nagy Bálint volt keszthelyi polgármester, országgyűlési képviselő, az építésügyért pedig Lánszki Regő építész felel államtitkárként.
Építés, beruházás, állami feladatok
A miniszterek feladatairól és hatásköreiről szóló kormányrendelet szerint az építési és beruházási miniszter felel majd az „állami beruházásokért, az építésgazdaságért, az építésügyi szabályozásért és építéshatósági ügyekért, a településfejlesztésért és településrendezésért, a területrendezésért, valamint a településkép és a kulturális örökség védelméért”. E feladatok közül kiemelt fontosságú az állami beruházások területe. A kormányrendelet úgy fogalmaz: „A miniszter az állami beruházásokért való felelőssége keretében – az energetikai rendszert érintő és a védelmi ipari beruházásokat ide nem értve – összehangolja az olyan állami infrastruktúra-beruházások előkészítését és megvalósítását, amelyeket a Kormány más miniszter vagy a Kormány által kinevezett más személy hatáskörébe nem utal.”
A közlekedésről sugallt kép sokkal rosszabb annál, mint ami a valóság – állítja Lázár János építési és közlekedési miniszter. Hódmezővásárhely egykori polgármesterét a lakáshelyzetről, a MÁV reformjáról és a Fidesz esélyeiről kérdeztük, s a Vitézy Dáviddal való csörtéjéről is ejtettünk pár szót.
Mikor szűnnek meg a késések a MÁV-nál? Mi lesz a fővárosi örökségvédelemmel? Milyen állapotban van a jobboldal? Ezekről is beszéltünk Lázár János építésügyi és közlekedési miniszterrel.
Azt mondják, hajótöröttként túlélni a lakatlan szigeten szinte már lehetetlen, de minimum embert próbáló feladat. Mi azonban szeretünk veszélyesen élni, ezért kipróbáltuk.