„Nagyon aggályos lenne visszatérni ahhoz a helyzethez, amelyben az 1980-as évek végén voltunk, amikor az állam minden egyes vezetője hatalomban maradt élete végéig” – fogalmazott az Oroszországot Sztálin óta leghosszabban kormányzó vezető, a húsz éve elnöklő Vlagyimir Putyin második világháborús veteránoknak Szentpéterváron. Az elnök január közepén kezdett el látványosan bosszankodni a Leonyid Brezsnyev, Jurij Andropov és Konsztantyin Csernyenko szovjet pártfőtitkárok halála után kitörő fejetlenségen – ha pedig egy orosz államfő történelmi latolgatásokba kezd, amögött nem tanmesét, hanem jó ideje kiforralt politikai terveket érdemes keresni. Legkésőbb január 15-ére mindenki számára nyilvánvalóvá válhatott, mi is fő a boszorkánykonyhában: az elnök által bejelentett alkotmánymódosítási javaslatok és a Medvegyev-kormány lemondása elindította Oroszországot a Putyin utódlásának rögös útján.
DEMOKRATIZÁLÓDÁS A KIRAKATBAN
A gyanútlan szemlélő könnyen hiheti az 1993-ban elfogadott alkotmány putyini módosításait gyermeteg lépéseknek a demokrácia irányába, elvégre a javaslatok jogköröket vonnának el a szinte teljhatalmú elnöktől. Az alsóházhoz, a Dumához kerülne a miniszterelnök és a miniszterek kinevezése, egyúttal megszűnne az államfő velük kapcsolatos vétójoga is; a felsőháznak, a Szövetségi Tanácsnak beleszólása lenne a biztonsági szolgálatok vezetőinek kinevezésébe, és már a 2008-as Putyin–Medvegyev „helycserés támadáshoz” hasonló trükkel sem lehetne senki kettőnél több ciklusban államfő.
A kérdés, hogy véget ér-e a putyinizmus Putyin elnöki ciklusának lejártával, azonnal költőivé vált
Az alkotmánymódosítás megtárgyalására már munkacsoport is alakult a részvételiség és szakmaiság jegyében: a vének tanácsát három jogászdoktor társelnökli, s képviseltetik magukat benne az ország vezető jogi egyetemei, az ellenzéki pártok, a tagköztársaságok szenátorai és parlamenti elnökei, kisebbségi képviselők az ukránoktól a kozákokig, orvosi vezetők, ngo-vezérek, színházigazgatók, megfér továbbá a haza új bölcsei között paralimpikon, iparkamarai elnök, a Kaspersky vírusirtócég alapítója és a Tretyjakov képtár igazgatója is. Látszólag minden jel arra mutat, hogy Putyin és az övéi most gátat vetnek az elnöki túlhatalomnak – csakhogy az államfőt az zavarja igazán a túlhatalomban, ha felmerül, hogy más is bírhat vele.