Félelem járja át a Guardian szerkesztőségét: ez az új koalíció mindent megváltoztathat az EU-ban
A cikk szerzője elkezdett aggódni, mert egy olyan ország is bekerült az egyenletbe, amelyiket nem lehet uniós pénzmegvonással zsarolni.
Bejöttek Sebastian Kurz merész húzásai: az őszi előre hozott választáson tarolt az általa megújított Osztrák Néppárt, az év elejére pedig összehozta a konzervatív-zöld koalíciót, minden fontos pozíciót megőrizve pártja számára. A felek elégedetten kezdhetik meg a kormányzást nyugati szomszédunkban.
Politikai sorsok alkalomadtán hajmeresztő fordulatokat képesek venni – ezt talán Werner Kogler, az osztrák Zöldek első embere tudja a legjobban. Ausztriában ugyanis az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a Zöldek együttműködésével alakul kormány az új év első heteiben. Példátlan ez a koalíció az ország történetében, és európai viszonylatban sem gyakori, hogy éppen egy zöldpárttal kezdjen kormányzásba egy konzervatív néppárt. Kurz és Kogler január 2-án mutatta be az új kormányprogramot, amellyel összességében elégedettek lehetnek a felek, viszont egyértelmű az ÖVP dominanciája – ami olyan, a Zöldek számára kulcsfontosságú területeken is érezteti a hatását, mint a klímavédelem.
NÉPPÁRT A NYEREGBEN
A tavaly szeptemberi választáson Sebastian Kurz pártja a szavazatok 37,5 százalékát szerezte meg, így a legerősebb tömörülés maradt, de egyedül nem tudott kormányt alakítani. Ezzel az eredménnyel az ÖVP – a liberális NEOS-t leszámítva – elméletileg mind az Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ), mind a Zöldekkel, mind pedig Heinz-Christian Strache egykori pártjával, az Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) koalícióra lépve biztosíthatta volna a többséget a törvényhozásban.
Az Osztrák Néppárt és a Zöldek november közepe óta folytattak koalíciós tárgyalásokat: a kormány összetételével és az egyes portfóliókkal kapcsolatban a feleknek kevés okuk lehet panaszra. A hivatalba lépő kabinet élén Sebastian Kurz áll majd – visszahódítva a finn Sanna Marintól a világ legfiatalabb kormányfőjének címét –, Werner Kogler, a Zöldek elnöke alkancellár lesz, és várhatóan a sporttal kapcsolatos ügyekért is ő felel majd. A második Kurz-kormány miniszteri és államtitkári pozícióit többségében nők töltik majd be, a belügy, az infrastruktúráért felelős államtitkári portfólió, a külügy, az oktatás és a pénzügy viszont – ÖVP-s – férfiak irányítása alá kerül majd.