REpont: ne, még véletlenül se tapossuk ezeket laposra – kipróbáltuk az új visszaváltási rendszert
2024. június 18. 08:08
Kipróbáltuk az új visszaváltási rendszert! A REpont egy remek kezdeményezés, használata valóban egyszerű, tényleg érdemes szelektíven gyűjteni a szemetet.
REpont: késve indult az új visszaváltási rendszer, de végre beindult
Tény, de sajnos nehezen indult az egyszer használatos italos palackok és dobozok visszagyűjtése – ennek pedig több oka volt:
Sokáig nem volt mit visszaváltani a REpontokon. Mert ugyan az automaták megjelentek a különböző üzletekben, így mások mellett a CBA-kban, a Sparokban, az Auchanokban, a Tescokban, a Lidl, az Aldi és a Penny üzleteiben, azonban az italcsomagolások gyártói június 30-ig haladékot kaptak, hogy átálljanak az új rendszerre. Vagyis cikkünk írásakor is még párhuzamosan érhetőek el a betétdíjra jogosító jelzéssel ellátott termékek, és azok, amelyeken ezek még nincsenek feltüntetve.
Sok üzletben nem alakítottak ki még REpontokat. Bár a januártól esedékes szabályozás alapján a visszaváltást kötelezően visszaváltó automatákkal kell biztosítani a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező olyan üzleteknek, ahol a forgalom döntő részét az élelmiszer-értékesítések teszik ki, több helyszínen ez bizony még elmaradt. Mindenesetre a hulladékkoncessziót 35 évre elnyerő MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. tájékoztatása szerint az induláskor 2000 visszaváltó automata állt rendelkezésre, viszont partnereik fokozatos csatlakozásával terveik szerint fokozatosan 4-5000 boltban lesznek REpontok.
Visszaváltás: nem mindegy, milyen palackot viszünk vissza épségben
Kötelező visszaváltási rendszerről van szó, azonban nem mindegy, hogy egy ún. egyutas italtermék műanyag, üveg alapanyagú palackját, fémdobozát szeretnénk visszavinni, vagy egy ún. többutas, azaz újratölthető palackot.
Előbbiért egységesen 50 forintot kaphatunk vissza, utóbbi visszaváltási díjának mértékét a palackozó határozza meg, és tünteti fel az értékét a logóban.
A fentebb részletezett visszaváltási rendszer az egyik leghatékonyabb módszer környezetvédelmi szempontból, hiszen arra motivál minket, fogyasztókat, visszük vissza a palackot, ezáltal annak anyaga újrafeldolgozható lesz a körforgásos gazdaságban. Nem mellékes, hogy az Európai Unió előírása szerint 2029-ig a PET palackok 90 százalékát vissza kell gyűjteni és újra kell hasznosítani. Jelenleg ezeknek a műanyag és üveg italos palackoknak, valamint fém dobozoknak csak a töredékét hasznosítjuk újra, ami hatalmas terhelés a környezetnek.
Július 1-jétől átalakul a hulladékgazdálkodási rendszer, és létrejön a szennyező fizet elvén alapuló, új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer is – több más mellett erről is beszélt a Mandinernek adott interjúban Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára.
Idehaza több vállalkozás önállóan is azon gondolkodik, miként lehet a fenntarthatóság jegyében fejleszteni, aminek egyértelmű alapja a magyar innovációs készség.
Így használjuk ki a REpontok előny: három módszer a visszatérítésre
Bolti utalvány: A visszatérítendő összegről a visszaváltó automata által kiadott utalvány a kereskedőnél készpénzre váltható vagy csökkenti a vásárlás összegét.
Banki utalás: A REpont applikáció segítségével a felhasználói fiókban történő azonosítás után, a jelzett bankszámlaszámra kaphatunk visszatérítést.
Jótékonysági felajánlás: erre is van lehetőség.
Itt már bevált a visszaváltási rendszer
A kötelező visszaváltás (a szakzsargonban csak DRS) már több nyugat-európai országban bizonyított, Németországban hosszú évek óta működik hasonló rendszer, mint amit nemrég hazánkban is bevezettek. A németeknél jelentősen bővítették a visszaváltható termékek spektrumát: a sörösüvegért 0.08 euró, az alumíniumból készült üdítős dobozokért 25 cent, a borosüvegekért 0.03 euró jár vissza. Sőt, még a sörösrekesz is visszaváltható, azért 1,5 euró jár vissza, amennyiben visszajuttatja a vásárló.
Németországban az itthon megtalálható visszaváltási pontokhoz megszólalásig hasonló gépekben lehet visszaváltani a műanyagokat és egyéb anyagból készült dobozokat, üvegeket. A szupermarketek mellett a nagyvárosok italdiszkontjaiban és akár a kisebb éjjel-nappalikban is megtalálhatóak a visszaváltó pontok.
A mostani évek csatlakozási hulláma előtt régiónkból egyedül Horvátországban működött hasonló visszaváltási metódus, mint a DRS; Svédországban, Izlandon, Finnországban, Norvégiában, Dániában, a már említett Németországban, Hollandiában és Észtországban alkalmazták ezt a műanyag-visszaváltási formát 2007 előtt.
Hosszú évek után 2016-ban Litvánia csatlakozott, jóval a kötelező uniós direktíva megjelenése előtt a DRS-rendszerhez. Szlovákia, Lettország és Málta két évvel ezelőtt vezette be ezt a szisztémát, de mostanában fog csatlakozni ehhez hazánk után Portugália, Románia, Írország és Ausztria, míg Franciaország, Olaszország és Spanyolország viszont nem vezeti be a kötelező visszaváltást.
Leteszteltük!
Cikkünk megjelenését hosszú hetekkel, hónapokkal kellett elhalasztani, ugyanis bár január óta kint vannak a boltokban a REpont-eszközök, azonban a boltok polcain egyszerűen nem voltak kint olyan palackok, amiket elfogadtak volna visszaváltásra.
A február elsején tartott Kormányinfón rákérdeztünk Szentkirályi Alexandra akkori kormányszóvivőnél, mikor lesznek már a polcokon a megjelölt címkés, visszaváltható palackok. Szentkirályi akkor azt mondta a Mandinernek, januártól volt egy féléves moratórium, amivel nyilvánvalóan a cégek még éltek, és ő akkor úgy saccolt, hogy tavasszal jelennek majd meg a visszaváltható PET-palackok a polcokon nagy tömegekben.
Az év elején a rendszert népszerűsítendő Till Attilával és Ördög Nórával mutatták be, hogyan is kell használni az új eszközöket, amely akkor pofonegyszerűnek tűnt, így adta magát, próbáljuk ki élesben is. Mivel május-júniusra már nagy számban elérhetőek az új palackok, az ürömi Lidl tökéletes helyszín volt arra, hogy kipróbáljuk az új szisztémát. Le kell szögeznünk, a rendszer használata igencsak egyszerű, még a hozzánk hasonló, műszaki termékekhez nem annyira értő embereknek is. A biztonság kedvéért vittünk magunkkal több darabot az új, külön címkével megjelölt műanyag palackokból, és vittünk régi palackokat is.
A MOHU REpontját egyszer sikerült megakasztanunk, ráadásul egy új címkés palackkal, amelyet sikerült pont úgy behelyeznünk, hogy a rendszer belül nem tudta leolvasni a kódját, így visszaküldte, ám második behelyezésre már elnyelte. Amennyiben véletlen olyan palackot vittünk magunkkal, amely nem visszaváltható, akkor sincs baj, ugyanis a gépek mellett van egy doboz, ahová szelektíven lehet gyűjteni a flakonokat.
Nem így a régi palackokkal, azokat többszöri próbálkozásra is visszaküldte az eszköz, így lehetetlenség átverni a gépet.
A REpont amúgy rendkívül gyors, kijelzője jól olvasható, dolgunk végeztével pedig rögtön megkérdezi, mit kezdjünk a felgyülemlett összeggel. Bár azt a legnemesebb dolog jótékony célra felajánlani, a teszt miatt a levásárlás lehetőségét választottuk, bizonylatunkat szorongatva vásároltunk pár dolgot, majd a pénztárnál rögtön le is vonták a végösszegből REpontnál kapott összeget.
Sajnos a 13 külügyminiszter ismét azt bizonyította, hogy a liberális mainstream szerint egy országban csak akkor van demokrácia, ha a liberális párt nyeri a választást.
Kiderültek a hároméves bérmegállapodás legfontosabb részletei.
p
1
1
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 169 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kpkpkp
2024. október 17. 12:40
Kérdésem lenne: Ha átcímkézném az üvegről pet palackra, vagy egy másik üvegre, észre venné a gép? Válasz lehet, hogy próbáljam ki!
Más válasz érdekelne... :)
Akkor lenne ez elfogadható és igazságos, hogy ha valaki visszaviszi a palackot, az 50 forinton kívül, amit már megelőlegezett, újabb 50 forintot kapna jutalomként. Így részesedne a begyűjtők hasznából, nem a begyűjtő találna magának ingyen és biztos jövedelmet a palackokat leadók által. Így rákényszerítik a vásárlókat, hogy saját pénzükért, ingyen gyűjtsék a mohunak (vajon kiket takar ez) a jövedelmet.
A zsidók hasznának növelését szolgálja ez is. Nekem + 50.-Ft. először, aztán autóval visszavinni a boltba (mondjuk 30 darab 1,5 literest, de mi a fenében mégis, no meg hogyan.) Aztán esetleg sorban állni a saját pénzemért, baszakodni a géppel, bemenni a boltba, hogy vissza se kapjam, hanem levásároljam akkor is, ha nem akarom. A kukákban való szelektív gyűjtés anno Mátyásföldön nagyon bevált. Elment a műanyag és a papír hulladék minden hónapban. Itt Szentendrén ezt sem sikerült megoldani, összevesztek a haszonlesők azon, ki szállítsa a kiosztandó kukákat, így aztán nem lett a gyűjtésből semmi. Viszont eleinte ingyen, később már 250.-Ft. áru zsákokban elvitték a zöldhulladékot, a papírt és a műanyagot ingyen, havonta egyszer. Most nem tudjuk, mi lesz a maradék műanyagokkal, a külföldi sörös dobozokkal, stb. A rengeteg régi üvegről nem is beszélve. Mátyásföldön erre is voltak kihelyezett gyűjtők.
Én meg voltam elégedve azzal a lehetőséggel, hogy bedobhattam a palackokat a szelektív hulladékgyűjtőbe, amit aztán 4 hetente elszállítottak a hulladékfeldolgozóba. Ez szerintem sokkal egyszerűbb volt, nem kellett boltonként külön gyűjteni teljes térfogattal a palackokat. Általában munka után hazafelé menet szoktam menni vásárolni. Most be kellene raknom reggel a kocsiba a visszaváltandó palackokat és egész nap foglalná a helyet a csomagtartóban. Ha nem kocsival járnék hanem tömegközlekedéssel (mint ahogy azt a "zöldek" szeretnék), akkor hogyan oldanám meg? Először haza kellene mennem és a palackokat magamhoz véve kellene külön elmenni vásárolni? Ez plusz idő, plusz utazás. Ha valaki kis lakásban lakik, akkor hol tárolja?