Komoly adócsökkentést jelentett be a kormány
A telekommunikációs szektort érinti az intézkedés.
Akár százszor gyorsabb vezeték nélküli hálózat jöhet.
Mérföldkőhöz érkezett a fény alapú vezeték nélküli kommunikációs technológia, az IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) csapata ugyanis szabványba foglalta az újfajta kommunikációs eljárást, a Li-Fi-t – adta hírül csütörtöki cikkében az Ipon.
A Li-Fi (más néven LiFi) egy vezeték nélküli kommunikációs technológia, amely fényt használ az adatok és a pozíció átvitelére az eszközök között. A kifejezést Harald Haas vezette be egy 2011-es TEDGlobal előadás során Edinburghban. (...) A végfelhasználó szempontjából a technológia hasonló a Wi-Fi-hez – a legfontosabb technikai különbség az, hogy a Wi-Fi rádiófrekvenciát használ az antenna elektromos feszültségének indukálására az adatátvitelhez, míg a Li-Fi a fényintenzitás modulációját használja az adatok továbbítására. A Li-Fi képes az elektromágneses interferenciára egyébként kitett területeken is működni (pl. repülőgépek, kórházak vagy katonaság) – olvasható a technológia kapcsán a Wikipédián.
Mint az Ipon cikke tájékoztat, a technológia olyan esetekben lehet majd igazán kiváló alternatíva a különböző rádiófrekvenciás vezeték nélküli adatátviteli technológiákhoz képest, ahol az adó és a vevő tisztán rálát egymásra, illetve bizonyos hatótávolságon belül van ahhoz, hogy az adatátvitel nagy sávszélesség mellett működhessen.
Ahol a Li-Fi igazán kiemelkedő lehet
A háztartásokban, iskolákban, vagy éppen irodai munkavégzés során. De a technológia kiválóan hasznosítható lesz az AR-technológiák (kiterjesztett valóságra épülő eszközök, mint például az Apple nemrég bemutatott VisionPro terméke), a VR-technológiák (virtuális valóságra épülő eszközök, mint például az egyes VR-szemüvegek) vagy éppen a professzionális, nagy internetsebességet igénylő online játékok esetében is – a szerk.
A cikk szerint ráadásul
a Li-Fi előnyei közé tartozik majd, hogy gyorsabb és megbízhatóbb vezeték nélküli kapcsolatot kínál, mint rádiófrekvenciás társai, ráadásul a Wi-Fi és az 5G technológiákhoz képest biztonságosabbnak is nevezhető”.
Hiszen amíg „a rádiófrekvenciás jelek akár falakon és különböző egyéb felületeken is képesek áthaladni, nyilván némi veszteség mellett, addig a Li-Fi által alkalmazott »fénycsomagok« már csak jellemzően beltérben, szabad rálátással rendelkező eszközök esetében használhatóak, így a kommunikáció nem is kerülhet ki a falon kívülre, sokkal kisebb az esélye egy-egy támadásnak” – írják.
A Li-Fi beltéri előnyeiről szól az alábbi animációs videó is:
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Képkocka/YouTube-videó