Új Közép-Európára ébredünk
Tektonikus változások zajlanak Közép-Európában 2025 elején – olyan időket élünk, amikor tapintani, szagolni, harapni lehet a geopolitikát.
Az új büntetőintézkedések több orosz tévécsatornát is betiltanak, de enyhítéseket is tartalmaznak.
Péntek délután közzétette az Oroszország ellen bevezetendő legújabb szankciók listáját honlapján az Európai Unió Tanácsa.
Az új büntetőintézkedések a gazdasági és politikai élet számos területére vonatkoznak, ugyanakkor a korábbiakhoz képest könnyítéseket is tartalmaznak.
Az EU a jövőben tovább korlátozza majd az Oroszországba szállítható, többcélú – tehát katonai célokra is felhasználható – áruk és technológiák kivitelét.
illetve bármely más országba is, amely esetleg továbbadhatja ezeket Oroszországnak.
Bővül a szankcionált orosz bankok listája is. Az Unió tagállamainak kormányai két orosz pénzintézet vagyonának befagyasztása mellett döntött, egy további bankot pedig tranzakciós tilalom alá vetett.
Fontos ideologikus lépés az NTV, a Rosszija-1, a REN TV és a Pjervij Kanal európai sugárzási engedélyeinek felfüggesztése. A Tanács indoklása szerint ezek a tévéadók az orosz állam közvetlen irányítása alatt állnak és olyan dezinformációs kampányt folytatnak, amely „legitimálja Oroszország agresszióját és aláássa Ukrajna támogatottságát”.
További lényeges lépés, hogy az EU területéről a jövőben nem érkezhetnek majd befektetések az oroszországi bányászati szektorba, bár ez alól „bizonyos kulcsfontosságú nyersanyagok” kivételt képeznek. Európai állampolgárok a jövőben nem vállalhatnak tisztséget orosz állami vállalatoknál, pontosabban ezek oroszországi cégeinél.
Az eddigi szankciókhoz képest kisebb visszalépést jelent, hogy
Annak érdekében, hogy a világon – elsősorban Afrikában – ne alakulhasson ki éhínség, a Tanács úgy határozott, hogy a tagállamok bizonyos esetekben „kifagyaszthatják” a (mű)trágyával és egyéb mezőgazdasági termékekkel kereskedő oroszok vagyonát.
A szankciós csomagot a szokásos eljárás szerint a tagállamok az Európai Unióhoz küldött állandó képviseleteinek vezetői – COREPER II. – tárgyalták le a nemzetállami kormányok álláspontjainak megfelelően. A megállapodás tervezete éjfél után készült el, hivatalossá úgy válhatott, hogy péntek délig egy tagállami kormány sem jelezte, hogy ellenezné a szankciós csomagot. Ez azt jelenti, hogy a büntetőintézkedéseket a magyar kormány is elfogadta.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren üdvözölte a szankciók bevezetését. Ez már a kilencedik büntetőintézkedés-csomag: a főkomisszár szerint az eddigi nyolc is nagy nehézségeket okozott már Oroszországnak
Mások, mint az igazi szankciós héjának bizonyuló litván külügyminiszter nincsenek elragadtatva a csomagtól. Gabrielius Landsbergis szerint az Európai Unió nagy ziccert hagyott ki ezzel a csomaggal. „Szomorú, hogy a könnyítésekről kellett ilyen sokat egyeztetnünk, nem a még erősebb szankciókról” – írta a litván fődiplomata.
Nyitókép: Alexey Nikolsky / Sputnik / AFP