„Nem szokványos, hogy az Egyesült Államok egy hivatalban lévő minisztert szankcionál. Még kevésbé gyakori, hogy ezt egy szövetséges országban teszi.”
Hogy mennyire precedens nélküli az eset azt jól illusztrálja az, hogy milyen társaságba helyezte a magyar minisztert a mindössze két hét múlva távozó Biden adminisztráció.
Milyen emberek kerültek rá korábban a listára?
Általában nagyon komoly indokkal kerülnek fel az emberek a szankciós listára.
Ajmal Rahmani volt afgán parlamenti képviselőt például 2023-ban azért sújtották szankciókkal, mert a vád szerint hűtlenül kezelte a háború sújtotta országa újjáépítésére szánt amerikai kormányzati támogatást, majd Németországban és Dubajban kiterjedt üzleti és ingatlanbirodalmat épített.
Még a Trump adminisztráció ideje alatt sor került egy európai politikus szankcionálására is. 2019 decemberében az USA kormánya pénzmosás, kisajátítás, vesztegetés és hivatali visszaélés miatt szankcionálta Aivars Lembergs lett politikust. Négy, Lembergs tulajdonában vagy ellenőrzése alatt álló szervezetet is megjelöltek, köztük a Ventspils Freeport Authorityt, amely egy jelentős nemzetközi kikötőt üzemeltetett.
Az amerikai Pénzügyminisztérium 2021-ben a Globális Magnitsky-törvény alapján szankciókat jelentett be három bolgár személy ellen: Delyan Peevszkij volt parlamenti képviselő, Vaszil Bozskov ismert üzletember és Ilko Zhelyazkov volt nemzetbiztonsági tisztviselő szerepeltek a listán. Emellett 64, állítólag velük kapcsolatban álló szervezetet is szankciókkal sújtottak – írta a Radio Free Europe.
Mindegyik fentebb említett ügy jól mutatja, hogy általában ha valakit korrupció miatt szankciós listára tesznek, akkor szankcionálják a bűntársait, valamint az érintett cégeket is.
A Biden adminisztráció korábban nem átallott saját politikai ellenfele ellen használni az Igazságügyi Minisztériumot, valamint a demokrata ügyészeket, így nem meglepő, hogy szankciós eszközöket vet be a magyar kormány ellen. A szankció időpontja is árulkodó, hiszen két hét múlva távozik Joe Biden kormánya, így ez a döntés egyfajta diplomáciai pofonként értelmezhető.
(Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)