Minden idők legnagyobb léptékű pedagógus béremelése zajlik – mutatjuk a következő esztendő számait! (VIDEÓ)
Rétvári Bence videóüzenetében hangsúlyozta, „Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik”.
A regnáló rendszernek három ciklus is megadatott, hogy megreformálja az oktatási rendszert, de csak rontott rajta. Interjú.
„Gyerekkel vagyunk: Hogyan formálódott az április elsejei esemény? Hogyan találtátok meg egymást a Tanítanék Mozgalommal? Kik csatlakoztak? Hogyan találtátok ki a koncepciót?
Molnár Áron: A Tanítanék Mozgalom és alapítója, Törley Kata már nagyon régóta kiállnak a pedagógusok jogaiért. Kata volt az egyik konzulensem az új, Tanítani Akarunk című számban, Balatoni József mellett. Így nem volt kérdés, amikor Mák Viktor a Tanítanék csapatból megkeresett az ötlettel, hogy ha van egy közös ügy, akkor abban mi is részt veszünk. Ez lett az április 1-i »Tanítani akarunk, de nem mindegy, hogyan – Szolidaritási koncert a pedagógusokért«. Ez egy szolidaritási koncert és tüntetés lesz egyben, ami egy nagyon izgalmas, hibrid formája a véleménynyilvánításnak.
A tüntetés összes bevételével a sztrájkalapot támogatjuk, vagyis azon tanárok kiesett bevételét, akik részt vettek és részt fognak venni a sztrájkban, függetlenül attól, hogy szakszervezeti tagok vagy nem.
A Punnany Massif, Ricsárdgír, Belmondo, a Csíkszerda kórusa lépnek fel többek között A felszólalók is sok helyről érkeznek. Itt lesz Nagy Ervin és Rainer Micsinyei Nóri színészek, de felszólal Törley Kata is. Részt fognak venni a Wesley János iskola tanárai, Iványi Gábor és a Magyar Evangéliumi Testvérközösség által támogatott iskolája is, de velünk lesz a Tudás Hatalom csapata is, akik csak erre az eseményre írtak egy rapet. És még sokan mások.
GYV: Hogyan látod most a pedagógusok harcát? Mit tud tenni a művésztársadalom a pedagógusokért? Megosztja-e ezt a közösséget a kérdés?
MÁ: A klipünkben nagyon sok színész, influenszer, közéleti szereplő vett részt, ami nagyon biztató jel. Felemelő érzés, hogy kiállnak a pedagógusok jogaiért.
Az oktatás nem jobb és baloldal kérdése, de nagyon fontos megemlíteni, hogy a most 12 éve regnáló rendszernek három ciklus is megadatott, hogy megreformálja az oktatási rendszert, de csak rontott rajta. Ezt a művésztársadalom is érzékeli. Ők is a saját bőrükön tapasztalják. Nekik is vannak gyerekeik az iskolában. Én most 100%-os támogatottságot látok. Nem nagyon volt olyan ember, akit felhívtam, hogy van-e kedve a klipben szerepelni, az ügy mellé állni, és azt mondta volna, hogy »bocs, de nem«. Ez nagyon jó érzés.
Ami viszont félelmetes, hogy négy állami iskolát is megkerestem, hogy szeretnék forgatni náluk, és egyik sem vállalta ezt a kockázatot. Ez egy sokkal szomorúbb dolog.
Négy évvel ezelőtt, amikor a Tanulni Akarunk című számot csináltuk, a Vörösmarty Gimnáziumot kerestük meg először. Az azóta sajnos elhunyt akkori igazgató, a volt osztályfőnökünk és második anyánk, azonnal segített nekünk. Ez megváltozott. Rendszerszinten jóval nagyobb félelmet gerjeszt ma a hatalom az állami iskolákban. Ezzel szemben egyéni szinten azt látom, hogy sokkal nagyobb a szolidaritás és a tenni akarás.
A művészek felelőssége szerintem ebben a helyzetben az, hogy ráirányítsák a reflektorfényt a problémákra, akár csak egy posztban, egy interjúban, egy beszédben, egy díj átvételénél.”
Nyitóképen noÁr és Nagy Ervin színészek a Tanítani akarunk! című klip forgatásán. Fotó: noÁr Facebook-oldala