Győrfi Pál: A jól felhelyezett maszk nem akadályozza a levegővételt

2020. szeptember 15. 10:27

A maszkok védenek, de jól kell használni őket.

2020. szeptember 15. 10:27

A maszkok valóban megelőzhetik a koronavírus-fertőzést, de fontos, hogy jól használják ezeket az emberek – mondta az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője kedden a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Győrfi Pál elmondta, sokan arra panaszkodnak, hogy nem kapnak levegőt, ha a maszk az orrukat is takarja. Ugyanakkor könnyen lehet bizonyítani, hogy a jól felhelyezett maszk nem akadályozza a levegővételt – tette hozzá.

Közölte: minden mentőautóban megtalálható az az eszköz, ami a bőrön keresztül képes mérni a vér oxigéntelítettségét, s az elvégzett kísérletük alapján kijelenthető, hogy nem csökken az oxigénszint a maszkviselés miatt. Győrfi Pál elmondta azt is, az olyan maszkok, amelyeken szelep található, nem védenek megfelelően, hiszen a résen szabadon áramlik a levegő, így könnyebb továbbadni a fertőzést.

(MTI)

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fraktoaster
2020. szeptember 15. 14:10
Ha valaki úgy érzi, hogy maszkban nehezebben kap levegőt, netalán "fullad", az pszichés. Semmi több... Maximum kellemetlen, mert csikizi az orrod, vagy meleg
patkánynak sem nevezhető férgek
2020. szeptember 15. 13:05
Nem akadályozza a faszt, érzi mindenki, hogy sokkal nehezebben kap levegőt. Már túlzásba viszik ezt a faszságot.
certus
2020. szeptember 15. 11:30
Felhívnám a figyelmet néhány érdekességre: A vírusnak nincs szárnya. Folyadékcseppekben utazik. Innen a cseppfertőzés kifejezés. A maszk felületén, az anyag szálai közt ez a folyadékcsepp fennakad. Ezért hordanak maszkot az egészségügyben is. És ha már méret... gyakorta hallani, hogy a vírust nem fogja meg, de az oxigént igen. Most tekintsünk el attól, hogy a vírus cseppekben utazik, oldjuk fel a fenti állítás ellentmondását. A vírus mérete 100 nm körül van. Az oxigénmolekuláé 100 pm nagyságrendű. Ez ezerszeres különbség. És vannak akik azt állítják, hogy ahol a vírus önmagában átjutna ha önállóan mozogna, a gázmolekulák nem jutnak át. :)
Andilla
2020. szeptember 15. 11:10
Bocs, de ez hülyeség. Ha rendesen felteszem, és hamar elkezdek benne szédülni, akkor nincs szükség semmilyen kütyüre, hogy kimutassa a véroxigénszintemet. Egyébként meg ott van a leghivatalosabb kormányzati tájékoztató weboldalon: "A maszk önmagában nem elegendő a fertőzés megállításához, ám viselése mások védelmében ajánlott, ha valaki légúti tünetektől szenved." http://www.koronavirus.gov.hu/gyik "HA VALAKI LÉGÚTI TÜNETEKTŐL SZENVED." Nos, én semmilyen légúti tünettől nem szenvedtem az utóbbi 7 hónapban, pedig maszk nélkül járok, így elvileg könnyen elkaphattam volna ezt a rendkívül veszélyes és rendkívül fertőző betegséget. Kezd már uncsi lenni ez az egész. Persze, hogy ősszel újra erősödik a hullám: párszor már belinkeltem egy írást, amely több évtized többtucat orvosi tanulmányát hasonlítja össze a maszkhasználatról, a COVID-19 tükrében. Úgy kezdődik a címe, hogy Masks Don't Work, akinek kedve van kutakodni. Ebben megtalálható az is, hogy a légúti fertőző betegségek miért szezonálisak: egyszerű fizika a hűvösebb idő miatt. (Ha netán valaki azzal jönne, hogy "Igen, de itt a második hullám, jajmilesz!!") Elárulom, mi lesz: ugyanúgy mint az év elején, most is nagyságrendekkel több influenzás beteg lesz mint koronavírusos... Na, szépséges napot! Menjetek ki a D-vitaminforrásra! :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!