Az alkotmányozó többség azt jelenti, hogy a hatalom gyakorlója szinte bármit megtehet

2026. június 25. 08:38

Igaza van Magyar Péternek: ez egy történelmi döntés lesz, amelyet később nagyon sokat fogunk emlegetni.

2026. június 25. 08:38
null

„Ha a fegyver kint van az asztalon, az azt jelenti, hogy akár használni is lehet. Ha a fegyvert elsütik, onnantól kezdve az már nem lehetőség, hanem a repertoár, a gyakorlat része. Az alkotmányozó többség azt jelenti, hogy a hatalom gyakorlója szinte bármit megtehet. Az alkotmány sem korlátozza, hiszen bármikor átírhatja, az akaratát szabállyá teheti. A korlátot tehát csak önmaga jelenti: a fegyver kint van az asztalon, mindenki tudja, látja, a hatalom gyakorlásának mércéje így az lesz, hogy mikor, mire és hogyan használja. 

Tudjuk, az Orbán-kormányok mindig felemelték, ha a politikai akarat érvényesítése ezt kívánta. Zsákmányszerzés (AB elfoglalása, bírósági rendszer átalakítása stb.) és politikai propaganda (migráció, gender) céljára egyaránt. Amire azonban a Tisza-kétharmad most készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő: hivatalban lévő államfőt távolítana el egymondatos alkotmánymódosítással. 

Nem bonyolítja túl, nem akarja intézményátalakításba csomagolni, mint a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja, ami a politikai akarata. 

Tanulságos, hogy azok, akik kritikusak voltak a Fidesz hatalomgyakorlásával, most ezt a megoldást legfeljebb érdekesnek minősítik. Persze, érdekes, de azért sokkal több ennél. Egy olyan precedens, amely világossá teszi: akik ezt megszavazzák, azok azt gondolják, hogy tényleg semmi nem köti, korlátozza őket, minősített többségükkel bármit megtehetnek. S hogy ez mivel jár? Képzeljük el, hogy Sulyok eltávolítása után a parlament nem egy »Tisza-bábot« választ meg elnöknek, hanem egy valóban pártoktól független, szuverén államfőt. Aki amikor esetleg konfliktusba kerül a kormánnyal (mert másképp gondolkodik egy elfogadott törvényről vagy bármi másról), a már egyszer használt fegyvert látja az asztalon.  Ha nem tetszik, amit csinál, legfeljebb az ő mandátumát is megszakítják – ha már egyszer megtették, miért ne tehetnék meg újra? 

Ez az alkotmánymódosítás nem a jelenlegi, általam is sokat bírált, megítélésem szerint is gyengén teljesítő elnökről szól, akivel szemben az új kormánytöbbségnek tényleg lehetnek jogos politikai fenntartásai. Hanem arról, hogy a 141 képviselő rálép-e arra az útra, amin mindent lehet, de ami valójában a semmibe vezet. Igaza van Magyar Péternek: ez egy történelmi döntés lesz, amelyet később nagyon sokat fogunk emlegetni.”

Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert


 

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dryanflowd__
2026. június 25. 09:41
...miért ne tehetnék meg újra? – Orbán innen–Putyin túl a Tiszán azér víz az úr (habár Hont A. gáton túr 🤓)
Válasz erre
0
0
Majdmegmondom
2026. június 25. 09:22
Hamar rájöttök, hogy I. Pusztító Péter admirális-generális nem minket véd és nem is titeket, főleg nem az ország érdeke a fontos. Szóval, ha elindul a lejtőn, qrva nagyot fog zuhanni. És egészen biztos, hogy elérkezik ez az idő. Csak éljük túl azt a pusztítást, amit ez a kisstílű amatőr véghez visz addig...
Válasz erre
1
0
nembal
2026. június 25. 09:22
A szitu kicsit olyan mint amikor a laikus zene hallgatónak nem tetszik a hangzás és ész nélkül elkezdi tologatni a potmétereket... és a zene még szarabb lesz mint volt... Ideális esetben a zenei eszközökön egy gombnyomással visszaállítható a "gyári beállítás", de tartok tőle, hogy a politikában nincs ilyen opció...
Válasz erre
2
0
chief Bromden
2026. június 25. 09:13
A főnök is remekül kihasználta az előnyét. Kivette a hatalmat a pénzügyi-gazdasági guruk kezéből, megfordult a széljárás már nekik kellett pitizni, ha akartak valamit, no meg fizethették a különadókat. Aztán vérszemet kaphattak, azt hitték bármit megtehetnek. A sok közül az árfolyammarzs kicsatornázása lehetett talán a legdurvább. Folyt a mértéktelen gazdagodás közpénzből, a devizahitelesek meg szívtak, a végrehajtók meg arattak és még lehetne sorolni napestig. :( Ezeknek vet véget Peti. (reméljük) Hogy utána mit hoz a jövő? Majd meglátjuk. Mi boomerek eddig azt láttuk, hogy lopott a baloldal, lopott a jobboldal következmények nélkül.
Válasz erre
0
4
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!