Megszólalt a Digitális Polgári Kör egyik alapítója
Balatoni Katalin neveléstudományi kutató, a Digitális Polgári Kör egyik alapítója, a kezdeményezés céljairól és a digitális térben való aktív részvétel fontosságáról beszélt.
A Digitális Polgári Kör célja, hogy megvédje Magyarország kultúráját, nyelvét és identitását az online világban is.
A kutató, aki hosszú évek óta foglalkozik az oktatás és a nevelés kérdéseivel, elmondta, hogy a digitális közösségekben a véleménynyilvánítás szabadságát és az emberséges kommunikációt szeretné előmozdítani.
Balatoni Katalin hangsúlyozta, hogy a mai digitális világban szükség van olyan platformok létrehozására, amelyek védettek és biztosítják a szabad, tiszteletteljes véleménynyilvánítást. „Most azt látjuk, hogy ha szeretnénk információt megosztani, vagy egymás között kommunikálni, nagyon sok olyan résztvevő van a közösségi médiákban, akik mindent megtesznek azért, hogy ezt ellehetetlenítsék. Nagyon nehéz kinyilvánítani a véleményt, nemcsak nekünk, akiknek ez a mindennapjaink része, hanem bármely más magyar állampolgárnak” – mondta.
A kutató szerint az online térben egyre inkább jelen vannak a troll támadások, amelyek akadályozzák a valódi és tisztességes kommunikációt.
„Fontos lenne, hogy beszélgessünk egymással, hogy meg tudjuk osztani a véleményünket, és ésszerű, emberszéges kommunikációt folytassunk” – tette hozzá Balatoni Katalin, aki ennek reményében csatlakozott a Digitális Polgári Körhöz.
A Digitális Polgári Kör időszerűsége a mai digitális világban
Balatoni Katalin kifejtette, hogy bár a személyes kommunikáció továbbra is alapvető érték, a digitalizálódó világ gyorsan fejlődik, és a digitális eszközök használata egyre inkább meghatározza mindennapjainkat. „Bármennyire ragaszkodunk ahhoz, hogy személyes kommunikációt folytassunk, ma már látjuk, hogy a digitális tér lehetőséget ad a gyors és egyszerű, bár néha szokatlan nehézségekkel teli kommunikációra” – mondta.
Szerinte a digitális világban is lehet építeni, együttműködni, és gyorsan megosztani véleményeket, ezáltal elősegítve a társadalmi párbeszédet.
A fiatalok digitális nevelésének fontossága
A kutató a fiatalok digitális nevelését is kiemelten fontosnak tartja, és úgy véli, hogy az oktatásban már eddig is sokat dolgoztak ezen a területen. „A 8. osztályos tanulók digitális kompetenciáját nemrégiben végzett mérés alapján világszinten, átlagon felül teljesítenek a digitális világ használatában” – mondta Balatoni Katalin.
Az oktatási rendszer fejlesztésére vonatkozóan kiemelte, hogy Magyarország az Európai Unióban a top 3-ban szerepel a digitális tartalomfejlesztés terén, és nagyon széles körben biztosítanak támogatást a fiatalok digitális készségeinek fejlesztéséhez.
Emellett a mobiltelefonok használatának korlátozása is fontos szerepet kapott a kutatásban, mivel céljuk, hogy a diákok valóban tanulási célra használják a technológiát az iskolában.