Célunk, hogy megvédjük Magyarország kultúráját, nyelvét és identitását az online világban is – a Digitális Polgári Kör alapítója a Mandinernek

2025. július 28. 09:06

Balatoni Katalin neveléstudományi kutató kifejtette, a digitális világban is lehet építeni, együttműködni, és gyorsan megosztani véleményeket, ezáltal elősegítve a társadalmi párbeszédet.

2025. július 28. 09:06
null
Veress Csongor Balázs

Amióta Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette a Digitális Polgári Körök (DPK) megalakulását, több tízezer ember csatlakozott a körökhöz. „Digitális földindulás zajlik Magyarországon. 40 ezren csatlakoztak eddig a Digitális Polgári Körökhöz. Köszönjük!írta közösségi oldalán a kormányfő. – Én mindig is hittem benne, hogy a magyar nemzet nem csak a gyűlölet nyelvén képes szólni az online térben. Most közösen megmutatjuk az egész világnak, milyenek is vagyunk valójában: büszkék, békések és erősek.

Tudják, a magyar olyan fajta, aki ritkán kerekedik fel, de akkor nagyon. Ennek általában honfoglalás a vége. Ezúttal digitális honfoglalás. Hajrá DPK!”

Ezt is ajánljuk a témában

Megszólalt a Digitális Polgári Kör egyik alapítója

Balatoni Katalin neveléstudományi kutató, a Digitális Polgári Kör egyik alapítója, a kezdeményezés céljairól és a digitális térben való aktív részvétel fontosságáról beszélt. 

A Digitális Polgári Kör célja, hogy megvédje Magyarország kultúráját, nyelvét és identitását az online világban is. 

A kutató, aki hosszú évek óta foglalkozik az oktatás és a nevelés kérdéseivel, elmondta, hogy a digitális közösségekben a véleménynyilvánítás szabadságát és az emberséges kommunikációt szeretné előmozdítani.

Balatoni Katalin hangsúlyozta, hogy a mai digitális világban szükség van olyan platformok létrehozására, amelyek védettek és biztosítják a szabad, tiszteletteljes véleménynyilvánítást. „Most azt látjuk, hogy ha szeretnénk információt megosztani, vagy egymás között kommunikálni, nagyon sok olyan résztvevő van a közösségi médiákban, akik mindent megtesznek azért, hogy ezt ellehetetlenítsék. Nagyon nehéz kinyilvánítani a véleményt, nemcsak nekünk, akiknek ez a mindennapjaink része, hanem bármely más magyar állampolgárnak” – mondta. 

A kutató szerint az online térben egyre inkább jelen vannak a troll támadások, amelyek akadályozzák a valódi és tisztességes kommunikációt.

„Fontos lenne, hogy beszélgessünk egymással, hogy meg tudjuk osztani a véleményünket, és ésszerű, emberszéges kommunikációt folytassunk” – tette hozzá Balatoni Katalin, aki ennek reményében csatlakozott a Digitális Polgári Körhöz.

A Digitális Polgári Kör időszerűsége a mai digitális világban

Balatoni Katalin kifejtette, hogy bár a személyes kommunikáció továbbra is alapvető érték, a digitalizálódó világ gyorsan fejlődik, és a digitális eszközök használata egyre inkább meghatározza mindennapjainkat. „Bármennyire ragaszkodunk ahhoz, hogy személyes kommunikációt folytassunk, ma már látjuk, hogy a digitális tér lehetőséget ad a gyors és egyszerű, bár néha szokatlan nehézségekkel teli kommunikációra” – mondta. 

Szerinte a digitális világban is lehet építeni, együttműködni, és gyorsan megosztani véleményeket, ezáltal elősegítve a társadalmi párbeszédet.

A fiatalok digitális nevelésének fontossága

A kutató a fiatalok digitális nevelését is kiemelten fontosnak tartja, és úgy véli, hogy az oktatásban már eddig is sokat dolgoztak ezen a területen. „A 8. osztályos tanulók digitális kompetenciáját nemrégiben végzett mérés alapján világszinten, átlagon felül teljesítenek a digitális világ használatában” – mondta Balatoni Katalin. 

Az oktatási rendszer fejlesztésére vonatkozóan kiemelte, hogy Magyarország az Európai Unióban a top 3-ban szerepel a digitális tartalomfejlesztés terén, és nagyon széles körben biztosítanak támogatást a fiatalok digitális készségeinek fejlesztéséhez. 

Emellett a mobiltelefonok használatának korlátozása is fontos szerepet kapott a kutatásban, mivel céljuk, hogy a diákok valóban tanulási célra használják a technológiát az iskolában.

Ezt is ajánljuk a témában

A Digitális Polgári Kör szerepe a nemzeti identitás megőrzésében az online térben

Balatoni Katalin hangsúlyozta, hogy a nemzeti identitás védelme kiemelt feladat, amelynek megőrzése nemcsak a jelen, hanem a jövő záloga is. 

A nemzeti identitás az a jelenlét és a jövő záloga.

 A családi, iskolai, lokális identitások mellett a nemzeti identitás kérdése is alapvető. Ahhoz, hogy megmaradjunk emberségünkben és magyarságunkban, foglalkoznunk kell a nemzeti identitás kérdésével” – mondta. 

Szerinte a nemzeti identitás megőrzése fontos feladat, amelyet az online térben is egyre inkább feszegessenek, beszéljenek róla, és éljék meg azt.

A Digitális Polgári Kör céljainak megvalósításához való hozzájárulása

Balatoni Katalin elmondta, hogy elsődlegesen a részvételével kíván hozzájárulni a Digitális Polgári Kör céljainak eléréséhez. „Elsőként természetesen a részvételemmel, ahhoz adom a nevemet és a munkámat, hogy egy olyan nagy polgári társulás jöjjön létre, ami értékteremtő” – nyilatkozta. 

A kutató hangsúlyozta, hogy számára az emberséges kommunikáció kiemelt fontosságú, és nem az a lényeg, hogy mindenben egyetértsenek, hanem hogy tiszteletteljes és meghallgató párbeszédet folytassanak. 

Ezen kívül szeretne szerepet vállalni egy oktatási kör létrehozásában, amelyhez pedagógusok, szülők, nagyszülők és mindenki csatlakozhat, aki érintett az oktatásban. „Az oktatás az a terület, ami leginkább meghatározza, hogy merre megy az ország, és merre halad a nemzet” – tette hozzá Balatoni Katalin, aki bízott abban, hogy a Digitális Polgári Kör valóban népszerű és értékes közösséggé válik, amely sokakat megszólít.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Fejér Boróka fotója

Kapcsolódó cikkek a Tusványos 2025 aktában.

Orbán Viktor: Ilyenek voltunk

Az idei Tusnádfürdőn tartott Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborról posztolt a miniszterelnök.

Tegnap, 11:57

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
storngkeith2
2025. július 28. 11:54
We can’t claim progress while outsourcing injustice. Equality should have no borders. On the bright side, trading has empowered me—shoutout to Pro Shelton (@SheltonSGNL on Telegram) for guiding me to over $230k in earnings.
llnnhegyi
2025. július 28. 10:52
Ez a beszéd!
joskapista-2
2025. július 28. 10:47 Szerkesztve
Vajon nem esik le az embereknek, hogy ez az internet korlátozás kezdete? Minek kell külön kőr? Nem türik a kritikát? :D
idiamindada-2
2025. július 28. 10:32
Fer70 2025. július 28. 09:32 Jó és helyes kezdeményezésnek tartom! Csak egy infó: 2002-ben, Viktor felhívására fél év alatt 11.200 (!!!) polgári kör alakult meg, több százezer ember részvételével. Magyar felhívasára, bő egy év alatt max. 2-2,500 Tisza sziget jött létre, 20-30.000 taggal. ( online és offline térben összesen.) Szóval van mitől tartania Magyarnak, sőt Kihaltatok azóta Feri.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!