Új inváziós lódarázs faj jelent meg Magyarországon

2025. április 10. 17:22

Több tízezer méh lehet veszélyben.

2025. április 10. 17:22
null

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) hazai megjelenésére hívta fel a lakosság figyelmét – írta az egyesület közleménye alapján az agrokult.hu. Kiemelték, hogy

ez az inváziós faj Európa számos országában gyors terjedéssel komoly veszélyt jelent az adott terület őshonos beporzóira, 

így többek között a méhészek által tartott mézelő méhekre. Magyarországon 2023. augusztus 22-én észlelték először az ázsiai lódarazsat a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kimlén. Az állatok fészkét 2023. október 5-én fedezte fel és semmisítette meg az OMME külföldi szakemberek segítségével.

Az egyesületnek azóta nincs tudomása újabb magyarországi megjelenésről, de

Szlovákiában, a magyar határhoz közel több alkalommal is megjelent az ázsiai lódarázs.

Szakemberek szerint 2025-ben nagy valószínűséggel ismét lehet számítani a hazai felbukkanására. Az ázsiai lódarázs kisebb, mint az őshonos európai lódarázs, hossza körülbelül 2,5-3 centiméter. Színe sötét, potrohának vége sárgás-narancssárga, a lábak alsó része jellegzetesen sárga. Fészkét a szabadban, általában magas fákon, vagy bokrokon, de akár talajszinten is építheti. A fészek nyílása alul helyezkedik el, míg az őshonos európai lódarázs fészkének az oldalán van a bejárata.

Az ázsiai lódarázs aktívan vadászik a házi méhekre, egyetlen kolónia akár több tízezer méhet is elpusztíthat. 

Gyors terjedése miatt veszélyezteti a helyi ökoszisztéma egyensúlyát – írták. 

Az egyesület kéri, ha valaki ázsiai lódarazsat, vagy annak fészkét lát, készítsen fényképet a rovarról, illetve a fészekről, és küldje el azt – megjelölve az észlelés pontos helyszínét – az OMME hivatalos e-mail címére: [email protected]. Az OMME tájékoztató szórólapot is készített, amely bemutatja az ázsiai lódarazsat, elterjedésének veszélyeit, és összehasonlítja az őshonos lódarázzsal. A szórólap az OMME honlapján érhető el. További információ az OMME honlapján a www.omme.hu/azsiai-lodarazs/ linken található. 

(MTI)

Nyitókép: GUILLAUME SOUVANT / AFP

***

 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
aquila
2025. április 10. 21:45
2023 előtt jóval, kb. 2005-10 között már lehetett velük találkozni a Pápalátó-kő környékén, Vinye és Fenyőfő között. Akkoriban volt a Spektrumon egy természetfilm a japán lódarazsakról, onnan lehetett rájuk ismerni.
Tasi János
2025. április 10. 18:29
Viszont az a jó hírem, hogy igen könnyű kiirtani ragadós rovarcsapdával! Ezek a bajba jutott fajtársuk feromonját megérezve a helyszínre sietnek és nem olyan okosak, hogy átlássák a szitut! Ha 20 darázs vergődik a csapdában kicsi a rakás alapon beleszállnak huszonegyediknek...;)
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. április 10. 17:58
A kismalac elindul új állatokat megismerni. Találkozik az öszvérrel. - Szia, én vagyok a kismalac, téged hogy hívnak? - Én vagyok az öszvér. - Miért hívnak öszvérnek? - Mert apám ló, anyám pedig szamár. A kismalac továbbmegy, a bokorbol morgást hall. - Szia, én vagyok a kismalac, téged hogy hívnak? - Én vagyok a farkaskutya. - Miért hívnak farkaskutyának? - Mivel apám farkas, anyám meg kutya. A kismalac tovább ballag, majd hirtelen zümmögést hall. - Szia, én vagyok a kismalac, téged hogy hívnak? - Én vagyok az inváziós lódarázs. ......... Na elmész te a picsába!
Oldalkosár
2025. április 10. 17:42 Szerkesztve
Szomorú, de ez van. Az idegen fajok megjelenése, terjedése az intenzív világkereskedelem negatív hozadéka. Eredeti hazájukból utaznak dobozokban, poggyászokban, konténerekben, tengeri szervezetek a hajótestekhez tapadva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!