Az újraválasztott Gyurcsány már koalíciós kormányt vizionál Magyar Péterrel
Mindenkinek nekiment a DK régi-új elnöke, de azért együttműködést is hirdetett a baloldalon.
A DK koalíciós ajánlatát hamar és határozottan visszaverte Magyar Péter, de ha az ellenzék kormányra akar kerülni, az egyéni választókerületek miatt valamilyen koordinációra mégis szükség lesz.
Gyurcsány Ferenc egyre inkább úgy viselkedik a politikában, mint az a leszálló ágban lévő korosodó férfi, aki még csajozni akar: elmúlt 60, a maradék haja megőszült, az arca ráncos, az izmai petyhüdtek, este 8-kor elalszik a tévé előtt, egy-egy mulatás után sokáig tart a visszatérés, fél kilométer futás után már kapkodja a levegőt, mégis a dögös huszonéves nőkre hajt. A Demokratikus Koalíció elnöke is képtelen tudomásul venni, hogy egy évvel ezelőtt még az ellenzék vezető erejeként léptek fel, s kormányzati ambícióik voltak, mára viszont a parlamenti küszöb elérése is hatalmas feladat a számukra.
A párt hétvégi tisztújítási kongresszusa is olyan nagyívű show-nak látszott, mintha már a győztes választások után a következő kabinet tagjait mutatták volna be. Holott a vezetőséget elnézve
korántsem úgy tűnik, hogy ez a csapat képes lesz megújítani, ismét 10 százalék fölé vinni a pártot, és sikeresen megvívni a jövő évi parlamenti választást.
A pártelnöki tisztségért Gyurcsánynak voltak ugyan kihívói, de a neveket látva lehetett sejteni, hogy komolytalan a „puccskísérlet”, így az egy héttel korábban kapott 97 százalékára kár szót vesztegetni, ez még akkor is így van, ha a pártelnök büszke erre az eredményre.
A párt második embere, ügyvezető alelnöke ismét Molnár Csaba európai parlamenti képviselő lett, holott az EP-választás kudarcáért elsősorban ő a felelős. Molnár a voksolás előtt, április végén a Telexnek azt nyilatkozta, sokkal több szavazatra számítanak, mint amit az öt évvel ezelőtti EP-választáson elértek, ehhez képest 2019-ben egyedül több mint 557 ezret kaptak, tavaly pedig az MSZP-vel, Párbeszéddel megtámogatva mintegy 367 ezret. S egyértelműnek tartotta, hogy a DK-nak több szavazója lesz, mint a Tisza Pártnak, Magyarékat azonban 1 millió 352 ezren támogatták.
A DK alelnöke lett a dulakodásért és választási befolyásolásért elítélt Varju László, aki lemondott a parlamenti mandátumáról, emellett az EP-ből szintén kibukott Rónai Sándor, továbbá Vadai Ágnes, aki csak szeretett volna Brüsszelbe menni, de kénytelen beérni a magyar Országház ódon falaival, illetve a finoman fogalmazva sem túl acélos Gy. Németh Erzsébet.
A párt elnökségében vannak a DK öklei, a közösségi oldalán nagyon aktív, de túl sok vizet nem zavaró Gréczy Zsolt,
továbbá az egykori árnyékkormány-szóvivő, Kálmán Olga, valamint Barkóczi Balázs pártszóvivő, az egészségügy állapotát évek óta monomán módon kritizáló Komáromi Zoltán, illetve Arató Gergely, aki feleslegesen dolgozott csaknem két évig, mert ő volt a felelős az árnyékkormány programjáért. S rajtuk kívül vannak még páran ebben a testületben...
De ennél is érdekesebb, amit Gyurcsány Ferenc művelt az elmúlt napokban. A kongresszuson, a saját hívei előtt koalíciós kormányra tett ajánlatot a Tisza Pártnak és közös, összellenzéki március 15-i demonstrációt hirdetett meg. Azt mondta, „Az Orbánnal szemben álló sokaság, mivel természeténél fogva sokszínű, ezért egy következő kormány csak koalíciós kormányban tudja majd azt a sokszínűséget képviselni, amellyel ez az ország rendelkezik.... Március 15. legyen az ellenzék hazafias küzdelmének nyitánya”.
Ezt is ajánljuk a témában
Mindenkinek nekiment a DK régi-új elnöke, de azért együttműködést is hirdetett a baloldalon.
Magyar Péter azonban nagyon gyorsan és rövid úton lehűtötte a DK-sok kedélyeit. A Facebook-oldalán azt írta, „egy rezsimet csak bátorsággal, egyenesen és őszintén lehet megdönteni. Ahogy borotválkozni is csak egy éles pengével és határozott mozdulatokkal lehet, nem több elhasznált, életlen pengével és remegő kézzel”.
Bár a Tisza Párt elnöke költői szóképet használt, valójában meglehetősen durván küldte el melegebb éghajlatra a DK-t. Ekkor Gyurcsány rájött, hogy nagyon kínos helyzetbe került, ezért szintén a közösségi oldalán már visszakozott, mintha meg sem történt volna a kongresszusi felhívása. Így fogalmazott: „Ugyan, még hogy javaslat a koalíciós kormányra, meg közös március 15-ei tüntetés? Ez lenne a politikánk lényege? Dehogy. Milyen boldog lenne Magyarország, ha ez lenne a legnagyobb bajunk! De nem ez... ”.
Majd zavaros fejtegetésbe kezdett, hogy ők valójában a bankokkal, közműszolgáltatókkal szemben lépnek fel a „kis emberek” védelme érdekében.
Ezt követően visszatért az eredeti okfejtéséhez, s próbálta megmagyarázni, hogy amikor arról beszélt, a Fidesz leváltása után koalíciós kormány kell, akkor nem politikai ajánlatot tett, hanem elmondta, amit ők helyesnek gondolnak, mert nem tartják jónak ebben a helyzetben az egypárti kabinetet. „Nem akarok én felülni senki vonatára, nem hívok én össze közös március 15-ei ellenzéki tüntetést – hogy is tehetném? –, de látva ezekben a napokban Belgrád utcáit is, egyszerűen azt gondoljuk, hogy ha közös hazafias ügy Orbán eltávolítása, akkor miért nem megyünk nekik egyeztetett módon. Közös erővel” – fogalmazott.
Lényegében ezt ismételte meg az ATV hétfői Egyenes beszéd című műsorában is. Kijelentette, a választók fognak döntenek abban a kérdésben, hogy szükség lesz-e koalícióra vagy sem, de szerinte nincs igaza Magyarnak ha azt hiszi, egyedül is képes nyerni. Gyurcsány úgy véli, ebben a választási rendszerben csak akkor van esély a győzelemre, ha együttműködik az ellenzék, különben vereség lesz a vége. S feltette a kérdést, aki a demokraták világában képtelen az együttműködésre, az hogyan fogja vezetni azt az országot, ahol olyanok is élnek, akik nagyon mást gondolnak, mint ők. S a DK elnöke mindezt kiegészítette azzal, hogy
ők az egyedüli, még porondon lévő baloldali párt és Magyarországon a választók meghatározott hányadának szüksége van egy ilyen elveket, eszméket valló politikai erőre.
Egyértelműen látszik, hogy nagy kínban van a DK, hiszen kétségbeesett kísérletet tesz arra, hogy a maradék híveit megtartsa, ezek a mondatok ugyanis elsősorban a szimpatizánsaiknak szólnak. S a Tisza Párt az előnyének birtokában – most legalább ötször-hatszor annyi szavazójuk van, mint Gyurcsányéknak – hiába tűnik most nagyon magabiztosnak Magyar Péter, annyiban igaza van a Demokratikus Koalíció elnökének, hogy a választási szisztéma miatt a Tisza egyedül mégsem vághat neki a választásnak. A képviselői helyek több mint fele, 106 mandátum ugyanis egyéni választókerületben dől el, s ha ezekben – leszámítva a Mi Hazánkat és talán a Kutyapártot – az ellenzék több jelöltet indít, akkor számos olyan körzetet elbukhatnak, ahol egyébként nekik áll a zászló.
Egyelőre ugyanis a DK-n kívül a legtöbb ellenzéki formáció – ezt a leghatározottabban eddig az MSZP és a Momentum jelentette ki –
is eltökélt abban, hogy részt vesznek a választáson, eszük ágában sincs lemondani az indulásukról, az ugyanis a megszűnésükkel lenne egyenlő. Tehát valamilyen együttműködésre, koordinációra mindenképp szükség lenne, ha labdába akarnak rúgni. De ettől egyelőre a leghatározottabban elzárkózik Magyar Péter, ragaszkodik az egyedüli induláshoz, irtózik minden olyan kifejezéstől, amelynek bármi köze van az „együttműködéshez”, „összefogáshoz”.
Ezt is ajánljuk a témában
A párt azon az egy időközin is elhasalt, amelyen részt vett.
Így egyértelmű, hogy ma még feloldhatatlan az ellentét a Tisza Párt és a több ellenzéki erő, közülük is leginkább a DK között. Az valamit enyhíthetett volna a helyzeten, ha Gyurcsány Ferenc félreáll, mert már többször bebizonyosodott, hogy vele 2010 óta nem nyer az ellenzék. Bár sokat ez sem számított volna, mert akkor is el lehetett volna mondani, hogy a háttérből irányít, valójában ő dönt mindenről. Ám ő erre sem volt hajlandó, nem szürke eminenciásnak született, a párt élén maradt, továbbra is ő a főszereplő.
A Fidesz vezetői pedig megnyugodva és mosolyogva figyelik a kialakult helyzetet.
Nyitókép: Facebook/Demokratikus Koalíció