Lépcsőzetesen lesznek adómentesek az édesanyák
Majd azzal folytatták, hogy a következő lépcsőfok az lesz, hogy az adómentességet azokra az édesanyákra is kiterjesztik októbertől, akiknek három vagy annál több gyermeke van, így a korábbi gyermekszám négyről háromra csökken.
A miniszterelnök szombaton arra is ígéretet tett a Várkert Bazárban, hogy a kétgyermekes édesanyák is bekerülnek lépcsőzetesen ebbe a körbe. Hétfőn Orbán Viktor a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapján, napirend előtti felszólalásában ezzel kapcsolatban is ismertette a tervezett menetet. Elhangzott, első lépésben ez a 40 év alatti anyákra vonatkozik.
Tehát ha valaki 38 éves és két gyermeke van, akkor 2026 januárjától már érvényesítheti az adómentességet.
De az említett 40 éves korhatárt fokozatosan tolják majd feljebb. A kedvezmény
- 2027-től a 40–50 év közötti nőknél,
- 2028-tól az 50–60 év közöttiekre,
- majd 2029-től a 60 év felettiekre is érvényes lesz.
Így a nők életkora szerint bevezetett fokozatosságot választotta a kormány, és nem az átlagbér vagy a gyermekek kora alapján. Az Indexnek egy kormányzati forrásuk azt is elárulta, hogy a logikai rendszerük szerint, azokkal az édesanyákkal kell kezdeniük, akik a legfiatalabbak. Ők hozzák meg a gyermekvállalással anyagi szempontok szerint „a legnagyobb áldozatot”. Másrészt
az intézkedéssel a kormány kifejezetten a fiatalokat szeretné ösztönözni, hogy további gyermeket is vállaljanak az első mellé.
Örömhírek a magyar családoknak
Ezután kifejtették annak a számításnak a részleteit is. Felidézték, hogy a 25 év alattiak adómentességét a kormány 2022-ben vezette be, és 230 milliárd forint bevételkiesést jelent 2026-ra a költségvetésből. Éves szinten pedig 550-600 ezer főt érint.
De mint ismert, a 30 év alatti édesanyák 2023 óta mentesülnek az szja-fizetés alól. A kormány úgy számol, hogy ha valamennyi 30 év alatti anya szja-mentes lesz, akkor az 55-65 ezer főt jelenthet. Ennek éves költségvetési hatása 40 milliárdra tehető. De mivel az átlagbérig terjedő korlát is megszűnik 2026-tól, és a kedvezményt azok is megkapják visszamenőleg, akiknek a gyereke a bevezetése előtt született, ez a lépés további 10 milliárd forintos terhet jelent a költségvetésnek.
Majd a kétgyermekes édesanyák életük végéig tartó adómentességének adatait – melyet négy lépcsőben és négy év alatt terveznek bevezetni – is megosztották.
A már említett 40 éves korhatár mintegy 120 ezer anyát érint majd, és mintegy 120 milliárd forintot hagy a családoknál.
A kormány számítása szerint valamennyi kétgyermekes anya adómentessége 600-700 ezer családot érintene és összesen 600-700 milliárd forintos kiadást jelentene. Az intézkedés 2027-ben és 2028-ban további 200-220 ezer anyát, 2029-ben pedig 110 ezer főt érint kedvezően – derült ki az Index birtokába került dokumentációból.
Az összeállításban megjegyezték, hogy a háromgyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentessége teljesen új elem, ez októbertől élesedik majd. Ennek értelmében 2026-ra további 200 milliárd forintot helyeznek át a családok zsebébe, és becslések szerint 200-250 ezer édesanyát érint a bejelentés. Ezzel párhuzamosan pedig folytatódik a négygyermekesek adókedvezménye is, ez 65-70 ezer főt érint, a költségvetésben pedig 50 milliárd forinttal számolnak.
Ennél a pontnál kiemelték, hogy
az édesanyáknak járó szja-mentesség alkalmazása mellett az apák igénybe vehetik a családi adókedvezményt.
A cikkben hozzátették még, hogy
a csed és gyed teljes szja-mentessége szintén új elem, mely júliustól élesedik.