A következő hónapokban kifizetődhet a kormány politikai éleslátása

2025. február 22. 10:51

Az Európai Uniónak és a nyugat-európai országoknak nincs stratégiájuk a jelenlegi helyzetre és teljesen váratlanul érte őket az a vehemencia, amellyel Donald Trump megváltoztatja az eddig ismert világrendet.

2025. február 22. 10:51
Kaszab Zoltán
Vasarnap.hu

„A múlt heti, Müncheni Biztonságpolitikai Fórumon vált teljesen nyilvánvalóvá az, hogy az Európai Uniónak és a nyugat-európai országoknak nincs stratégiájuk a jelenlegi helyzetre és teljesen váratlanul érte őket az a vehemencia, amellyel Donald Trump megváltoztatja az eddig ismert világrendet.

A zavarodottság ráadásul fokozódott a hét első napjaiban, amikor Macron francia elnök pánikszerűen hívta tárgyalásra az európai országok vezetőit, hogy aztán ne állapodjanak meg semmi konkrétumban. A pánik egyre nagyobb, hiszen Trump mindent felülír, ami eddig Brüsszelben evidens volt: mást gondol az orosz-ukrán háborúról, mást a gazdasági kérdésekről, mást a migrációról, mást a zöld politikáról és mást a családok, valamint a gender kérdéséről. Brüsszel pedig láthatóan nem tudja, hogy mit tegyen. Pedig valójában semmi váratlan nem történt.

A legnagyobb felháborodást most láthatóan az váltja ki, ahogyan az új amerikai vezetés az orosz-ukrán háború lezárásához viszonyul. A bírálók máris

Putyin barátsággal és az orosz elnöknek való behódolással vádolják Trumpot, aki ugyanakkor semmi mást nem tesz, csak alkalmazza a kissingeri külpolitikát.

Kissinger elve ugyanis mindig az volt, hogy az Egyesült Államoknak nem szabad túl közel engednie egymáshoz Kínát és Oroszországot (egykoron a Szovjetuniót), azzal ugyanis egy olyan erős hatalmi pólus jönne létre, amely megrengethetné az USA dominanciáját. És mi történt az elmúlt években? A háború kitörése óta a demokrata adminisztráció éppen a kínaiak kezébe lökte az oroszokat, az olcsó orosz energiával olyan versenyelőnyt adva Pekingnek, amelyet igencsak nehéz lett volna behozni. Ezt a folyamatot igyekszik most visszafordítani Trump azzal, hogy az oroszokat magához próbálja csábítani.”

Nyitókép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2025. február 22. 13:30
Aha, ki. Ez esetben majd fél év környékén írhatsz az infláció, az ipari termelés, az államadósság alakulásáról. Ha nem, akkor most csak félrehazudoztál.
Akitlosz
2025. február 22. 12:28
"A háború kitörése óta a demokrata adminisztráció éppen a kínaiak kezébe lökte az oroszokat, az olcsó orosz energiával olyan versenyelőnyt adva Pekingnek, amelyet igencsak nehéz lett volna behozni. Ezt a folyamatot igyekszik most visszafordítani Trump azzal, hogy az oroszokat magához próbálja csábítani.”" Meglehet, hogy sikerül is, de az nagyon drága lesz. Sokkal többe fog kerülni, mint amennyit Trump ma Oroszországnak ígér. Ebben a háborúban a stratégiailag legfontosabb pont Odessza. Ha Odessza Oroszországhoz kerül, akkor lehet tartós béke és amerikai-orosz együttműködés. Ha nem kerül, akkor fennmarad a térségben a konfliktusforrás, lehet később újabb háború, de ha nem lesz, akkor sem lesz nyugalom. Felhívnám a figyelmet egy ország, Transznyisztria helyzetére. Az ország de facto létezik. De a "nemzetközi közösség" banda nem ismeri el és nem is fogja elismerni. Ez bizony újabb konfliktus. Ezért Transznyisztria egyetlen lehetősége, hogy Oroszországhoz csatlakozik.
Akitlosz
2025. február 22. 12:19
"a nyugat-európai országoknak nincs stratégiájuk a jelenlegi helyzetre" A korábbi helyzetre sem volt.
Akitlosz
2025. február 22. 12:18
Hoppá szemüveget a kormánynak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!