Nemzettudatunk tükörcserepei

2025. január 21. 16:17

A megóvott régi városképes lapok több módon is meghálálják a gondoskodást, mert minden nemzedék számára értékes információkat nyújtanak.

2025. január 21. 16:17
Balázs D. Attila
Magyar Összetartozás Intézete

„Tizenöt éve kutatom a Kárpát-medencei képeslapok történetét, identitásmegőrző tulajdonságait. Munkáimban arra sarkallom az embereket, hogy óvják, őrizzék meg ezeket a kordokumentumokat. Mert e kicsiny és sebezhető, ám súlyos korszakokat átélt papírdarabok nemcsak emlékeztetnek a történelmi, egységes Magyarországra, de hordozzák is erkölcsi kötelességünket. Azt, hogy Kárpát-medencében gondolkozzunk, ne határsávokban.

A megóvott régi városképes lapok több módon is meghálálják a gondoskodást, mert minden nemzedék számára értékes információkat nyújtanak. Egyrészt helytörténeti és történelmi műveltséggel, másrészt mélyreható földrajzi ismeretekkel vérteznek fel. Ha felütünk olyan albumot vagy online térben íródott cikket, amely képeslapokra felfűzve íródott, időutazásban vehetünk részt, amelynek segítségével könnyebben tudunk majd navigálni múlt, jelen és jövő között.

A Kárpát-haza egysége

A régi képes levelezőlapok – s nem csak a városképesek – fejlesztik a szépérzéket is, hiszen a korabeli fotográfusok az esetek döntő többségében odafigyeltek a kompozícióra akkor is, ha közelről, de akkor is, ha épp távolról fényképeztek. De ami mindenekfelett megkapó a településeket felvonultató lapok között, az nyilván maga a Kárpát-haza egységessége és az azonos magyar kultúrkör, amely ugyanúgy visszaköszön egy budapesti, mint egy délvidéki vagy egy Balaton környéki lapról.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. január 21. 17:31
Érdekes dolgok derülnek ki a régi képeslapokról. Pl. Budapest vonatkozásában: a ma is álló régi épületeink tetőzetén tornyok, kupolák, díszek álltak remekművesen, amelyek nagyobbrészt eltűntek. A budavári palota összehasonlíthatatlanul szebb volt akkor a díszeivel, tetőzetével. A Párisi Nagy Áruház (Divatcsarnok) belseje pedig egyszerűen lenyűgöző volt. A belvárosi üzletek kirakatportáljai felett kivétel nélkül kihajtható árnyékoló függött, a kirakat két oldalán örökzöldek dézsában. A pesti külkerületek családi házainál még ma is fellelhetőek az ablakok remekművű gipszstukkóinak változatossága, sajnos, a házfelújítások miatt eltűnőben. Ugyanígy a faerkélyek, fa ácsolatdíszek szintén. A Bauhaus építészet megjelenéséig a magyar építészet sokféle típusa ellenére nagyon míves volt mindenütt, a vidéken is, még a bérházak és iparcsarnokok tekintetében is.
balbako_
2025. január 21. 16:40
Magam is gyűjtöm ezeket a fotókat. Ami érdekes, hogy kivétel nélkül minden város tiszta. (Gyermekkoromban még házmesterek dolgoztak és reggelente azzal kezdték, hogy felseperték a járdát. A boltok üzletek segédei fellocsolták és felsöpörték a bolt előtti placcot. Sok volt még a ló vontatta jármű, de az utcaseprők a lócitromot eltüntették. Most Budapest egy lepratelep, csövesek kétes vackaival, köpeteivel, húgyukkal, szarukkal teli szeméttelep.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!