Messze leköröztük az Európai Uniót: olyan történt Magyarországon, mint még soha!

2025. január 17. 15:01

A tavalyi év túlontúl kedvező volt, az uniós átlagnál messze jobban zárta ez a szektor!

2025. január 17. 15:01
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

Öt évnek kellett eltelnie, hogy sikerüljön megdönteni a 2019-es rekordévet: a covid-járvány és a háború után végre talpra állt a turizmus. A szektorban eddig mindenki a 2019-es évet tartotta a szeme előtt, mondván az volt eddig a piacon az eddigi legsikeresebb év. Ezt a rekordot azonban 2024-ben sikerült  magunk mögött tudni. 

Elég csak a koronavírus-járványra vagy a három éve kezdődött háborúra gondolni, hogy lássuk, az elmúlt öt évben komoly kihívásokkal küzdött az ágazat. Ennek tekintetében üdítő, hogy a gazdaság kezd lábra állni, ezzel együtt a turizmus is fokozatosan pezsdül fel.

A Magyar Turisztikai Ügynökség bejelentése alapján soha annyian nem utaztak külföldről hazánkba, mint a tavalyi évben. Rekord volt 2024 abból a szempontból is, hogy korábban még egyszer nem keletkezett ekkora bevétel a magyarországi szálláshelyeken, továbbá ennyi belföldi turista sem pihent még országhatáron belül. 

A versenytársakat minden mutatóban felülmúlta az ország

– közölte az eredmények kapcsán Guller Zoltán, a szervezet elnöke.

Fontos adat továbbá, hogy 2023-hoz képest 11 százalékot ugrott a szálláshelyek foglaltsága, ugyanis összesen 18 millió turista foglalt a hazai szálláshelyekre, akik közül 9,3 magyar volt. A szálláshelyek bevétele országosan 2023-ban 906 milliárd forintot tett ki, tavaly pedig már 1050 milliárdot, ami 16 százalékos növekedés. A tavaly állami kézbe került Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is remek évet zárt: az MTÜ tájékoztatása szerint összesen 17 millió utas érkezett légi úton Budapestre, ami 17 százalékos emelkedés a 2023-as adatokhoz képest. 

Ezt is ajánljuk a témában

Itt a 16 pontos turisztikai akcióterv, ami nem csak a borravalóról szól

Maximálják a szervizdíjat, így az elegánsabb, ilyen külön díjat felszámoló éttermekben is újraéledhet a borravaló intézménye. A Nemzetbiztonsági Minisztérium minapi bejelentésének ez csak az egyik eleme. Mutatjuk a turizmust, a rendezvényeket és a vendéglátóhelyeket érintő új NGM-es javaslatcsomag lényegét.

Az év végén a vidék dominált 

A Szallas.hu év végén hozta nyilvánosságra a karácsonyi és szilveszteri foglalási adatait, amelyek szerint 2-3 éjszakára szólt a legtöbb szilveszterre időzített utazás. A statisztika szerint a kikapcsolódni vágyók 62 százaléka 100 ezer forintnál kevesebbet fordított szállásra az év végén, és az adatokból az is kiderül, hogy 28 százalékuk valamelyik wellness-szálláshelyet választotta a kikapcsolódásra. 

Az egyik legnagyobb hazai szállásportál tájékoztatása szerint a belföldi turisták körében 

a legnépszerűbb desztináció 2024 végén Eger, Szeged és Pécs volt, 

ám rengetegen foglaltak gyulai, siófoki, budapesti, hajdúszoboszlói, sárvári és miskolci szállásokba is. Mint írták, nem maradt le a toplistáról az eddig is mindig kiemelkedően népszerű Hévíz sem, de Debrecen is népszerű úti cél volt. 

Fotó: Kisbenedek Attila/AFP

A szilveszteri foglalások 62 százaléka 100 ezer forint alatti értékű. 28 százalék 50 ezer forint alatti és 34 százalék 50-100 ezer forint közötti értékű. Az óév-búcsúztató vendégek 42 százaléka két éjszakára, 26 százalékuk három, míg 21 százalékuk egy éjszakára foglalt szállást. 

A Szallas.hu szerint tavaly meglehetősen „last minute jellegű” volt a piac, és ez a trend szerintük az idén még erősödni fog. Adataik szerint a legtöbben az apartmanokat választották az idén, de népszerűek voltak a vendégházak is, amelyeket a szállodák és a panziók követték a népszerűségi listán. A szektor sikerességét mutatja, hogy az MTÜ adatai alapján a vendéglátóhelyek 11 százalékos bevétel-növekedést értek el, amely meghaladta a 2005 milliárd forintot országosan.

Ezt is ajánljuk a témában

Magyarország pár éven belül a régió vezető úti célja lehet – mutatjuk, hogyan

A tavalyi évben rekordot döntött a hazai turizmus, a nagyszabású fejlesztések után most a marketingre és az értékesítésre kerül a hangsúly. A Magyar Turisztikai Ügynökség ezt az új fókuszt leányvállalata, a Visit Hungary által valósítja meg. Csendes Olivért, a cég újdonsült vezérigazgatóját a fogyasztói igényekről és aktuális trendekről kérdeztük.

Az MTÜ szerint a rekordévből a vidéki szolgáltatók is profitálhattak, a hazai térségek forgalmát tavaly is látványosan húzták a fürdővárosok, az 5 legtöbb vendégéjszakát elért település Siófok, Hajdúszoboszló, Hévíz, Balatonfüred, és Zalakaros. 

A SZÉP-kártyák is kimagaslóan népszerűek voltak tavaly, a kártyatulajdonosok 432 milliárd forintot költöttek el tavaly a turisztikai szektorban, ami annyit jelent, hogy kilenc százalékkal nőtt a költések aránya. 

Horvátországot is szerettük

Ugyancsak rekord született Horvátországban, 

soha nem utazott még ennyi magyar dalmát szomszédunkhoz, mint a 2024-es évben. 

A Horvát Idegenforgalmi Közösség tájékoztatása szerint 2023-hoz képest tavaly nyolc százalékkal emelkedett a Horvátországban nyaraló magyar állampolgárok száma. Számszerűen tavaly közel 790 ezer magyar turista érkezett Horvátországba, a vendégéjszakák száma pedig elérte a 3,8 milliót. Ahogy a korábbi években, úgy tavaly is a Kvarner régió mellett Isztria, Split és Zadar volt a legkedveltebb célpont. Sorrendben a leglátogatottabb város Crikvenica, Vir, Rovinj, Porec, Medulin, Rab és Opatija voltak. 

A magyarok 59 százaléka magánszállást választott, 27 százalék foglalt férőhelyet szállodában, 4 százalékkal többen mint 2023-ban. Az utasok 10 százaléka választott a kempingek közül, 2 százalék pedig hajós turistaként pihent. 

Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Publius Decius Mus
2025. január 17. 16:19
Talán segített, hogy az utóbbi 10 évben közel 200.000-el csökkent a magukat cigánynak vallók száma, így a 300 és 400 ezer közé esik már csak a számuk. Ez az SZDSZ által támogatott és hergelt megélhetési bűnözői, segélyezős szubkultúra visszaszorulása a magyar munka alapú társadalom javára.
patikus
2025. január 17. 15:55
A közbiztonság mellett a cigánykodás (balhé) nélküliség jó üzlet.
edico
2025. január 17. 15:47
Mi vagyunk mindenben a legek lege. Mi lenne ha nem lenne Felcsút, Hatvanpuszta, meg a sok mutyihaver?
files32
2025. január 17. 15:42
A magyar középosztály és az átlag eu középosztály mennyiből él évente? Ezek az adatok jobban érdeklik a népet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!