Öt évnek kellett eltelnie, hogy sikerüljön megdönteni a 2019-es rekordévet: a covid-járvány és a háború után végre talpra állt a turizmus. A szektorban eddig mindenki a 2019-es évet tartotta a szeme előtt, mondván az volt eddig a piacon az eddigi legsikeresebb év. Ezt a rekordot azonban 2024-ben sikerült magunk mögött tudni.
Elég csak a koronavírus-járványra vagy a három éve kezdődött háborúra gondolni, hogy lássuk, az elmúlt öt évben komoly kihívásokkal küzdött az ágazat. Ennek tekintetében üdítő, hogy a gazdaság kezd lábra állni, ezzel együtt a turizmus is fokozatosan pezsdül fel.
A Magyar Turisztikai Ügynökség bejelentése alapján soha annyian nem utaztak külföldről hazánkba, mint a tavalyi évben. Rekord volt 2024 abból a szempontból is, hogy korábban még egyszer nem keletkezett ekkora bevétel a magyarországi szálláshelyeken, továbbá ennyi belföldi turista sem pihent még országhatáron belül.
A versenytársakat minden mutatóban felülmúlta az ország
– közölte az eredmények kapcsán Guller Zoltán, a szervezet elnöke.
Fontos adat továbbá, hogy 2023-hoz képest 11 százalékot ugrott a szálláshelyek foglaltsága, ugyanis összesen 18 millió turista foglalt a hazai szálláshelyekre, akik közül 9,3 magyar volt. A szálláshelyek bevétele országosan 2023-ban 906 milliárd forintot tett ki, tavaly pedig már 1050 milliárdot, ami 16 százalékos növekedés. A tavaly állami kézbe került Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is remek évet zárt: az MTÜ tájékoztatása szerint összesen 17 millió utas érkezett légi úton Budapestre, ami 17 százalékos emelkedés a 2023-as adatokhoz képest.