Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője újabb interjút adott az ATV Egyenes beszéd című műsorában, ahol éles kritikát fogalmazott meg a kormánnyal szemben. Többek között az hangoztatta, hogy „lefelé halad az ország”, közben pedig az élelmiszerek ára is növekszik. „Abban a pillanatban, amikor éjfélt ütött az óra, és mi elénekeltük a Himnuszt, akkor nálunk sok élelmiszer ára 30 százalékkal (..) emelkedett. De valamelyiknek 10 százalékkal emelkedett az ára. Eközben az északi szomszédunkban 5 százalékra csökkentették rengeteg élelmiszernek az áfáját, és 5 százalékkal csökkent az élelmiszerek átlagos ára egy pillanat alatt” – állította Magyar Péter.
Elemzés bizonyítja: nem állják ki a valóság próbáját az elhangzottak
A Faktum tényellenőrző oldal elemzésében ugyanakkor rámutatott:
„több ponton sem állják ki a valóság próbáját” a Tisza-vezér gazdasággal kapcsolatos állításai.
A politikus például annak ellenére emlegette pozitív példaként a szlovák adóreformot, hogy Fico kormánya 20 százalékról 23 százalékra emelte az általános forgalmi adót 2024 őszén, igaz egyes termékek esetében 19 százalékos kulcsot is bevezettek.
Továbbá 2025 január elsejétől az évi 5 millió euró feletti bevétellel rendelkező cégek társasági adója is emelkedett: 21-ről 24 százalékra nőtt. Ezekkel párhuzamosan változott a gyermekek után járó adóbónusz, valamint az úgynevezett szülői nyugdíj is.
A megszorító intézkedéseket a szlovák kormány azzal indokolta, hogy így mintegy 2 milliárd euróval nő a költségvetésük bevétele, míg a tranzakciós illetéktől mintegy 700 millió eurós bevételre számítanak.
Félrevezető összehasonlítások
A tényellenőrző portál arra is rámutatott, hogy
bár igaz, hogy számos termék áfája 5 százalékra csökkent északi szomszédunknál, de ezek zöme – számos húsféle, tojás, tej – Magyarországon eddig is 5 százalékos volt. „Tehát az összehasonlítás itt is félrevezető és téves” – írták.
De Magyar arra sem tusott példát hozni, hogy mi módon csökkent „pillanatok alatt” 5 százalékkal az élelmiszerek átlagára. Ugyanakkor, ha mutatott is volna ilyet, fontos megjegyezni, hogy
az 5 százalékos adócsökkentés nem jelenti azt, hogy 5 százalékkal csökken egy termék ára.
„Egy termék piaci ára az az érték, amely esetben az adott termék keresett mennyisége és kínált mennyisége megegyezik. A termék árát tehát a kereslet és a kínálat határozza meg. Így nemcsak matematikai értelemben nem igaz az állítás, hanem közgazdaságtani szempontból sem” – olvasható a Faktum oldalán.
Korábban „vakvágánynak” bizonyult a szlovák adócsökkentés
A Mandiner még 2023 tavaszán írt arról, hogy az előrehozott szlovákiai választások kapcsán eszméltek rá a politikusok arra, hogy kezdeni kellene valamit a jócskán megemelkedett élelmiszerárakkal. Az összeállításból kiderült, Szlovákiában az éttermi és vendéglátói szolgáltatások áfacsökkentése 2023 januárjától hatástalannak bizonyult az élelmiszer-infláció kezelésében. Egyesek pedig egészen odáig mentek, hogy azt állították, az adócsökkentés "vakvágány" volt, mivel nem feltétlenül jelent meg a fogyasztói árakban.
A Szlovák Nemzeti Bank akkori elemzésében megállapította, hogy a kiválasztott áru- és szolgáltatásfajták 20-ról 10 százalékra történő áfacsökkentése ellenére az összes érintett tételnél áremelkedés volt, nem pedig csökkenés.
Irreális áremelkedést emlegetett Magyar Péter
Az ATV-interjúban elhangzottakra reagáló elemzés végül arra is kitért, hogy a Tisza-vezér azt sem tudta konkrétan bizonyítani, hogy éjfélkor valóban 10-30 százalékkal emelkedtek idehaza az élelmiszerek árai. Az összeállításban „irreálisnak” nevezték ezt a kijelentést. Mint fogalmaztak,
ha egyes esetekben, adott boltban, adott terméknél megfigyelhető lenne ilyen drasztikus drágulás, általánosítani, ahogy azt Magyar Péter tette, akkor sem lehetne”.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás
***