Franciaország hasonló problémákkal néz szembe, a gazdasági növekedés hiánya és a pénzügyi gondok mellett egyértelműen a migráció elhibázott kezelése miatt bukott meg a kabinet. A Marine Le Pen Nemzeti Tömörülésétől (RN) való balliberális rettegésnek ez lett az eredménye. Már az is jelzésértékű volt, hogy Emmanuel Macron elnök a valódi jobboldali párt nyári uniós választáson elért elsöprő sikere után sietve előre hozott választást írt ki, hogy eltussolja politikájának bukását. Az RN azonban ezen is sikeresen szerepelt, hiszen a legnagyobb önálló frakciót tudta alakítani. De a hatalom mindent bevetett Le Pennel szemben, korrupciógyanú miatt bíróságra citálták, januárban várható ítélet. A cél megakadályozni, hogy 2027-ben elinduljon az elnökválasztáson. Ugyanaz a recept, mint az USA-ban Donald Trumppal szemben – de ott sem volt sikeres a kísérlet.
A júliusi előre hozott szavazás után a szélsőbal és az RN kihagyásával Macron összetákolt egy olyan koalíciót, amely eddig bírta. 1962 óta egyetlen miniszterelnök sem vesztett el bizalmi szavazást, ez most Michel Barnier-nek sikerült.
Mint láttuk, Németország és Franciaország bukott kormányai abban is hasonlítanak, hogy a liberális, baloldali elit nem hajlandó tudomásul venni: Európa, illetve a szoros szövetséges Egyesült Államok politikai klímája megváltozott. A szavazók az Európai Unió két legnagyobb országában, az EU egészében és az USA-ban is piros lapot mutattak az öngyilkos politikára, amelyet a bevándorlás és a háborús eszkaláció okoz.
Ez a hatalmi elit azonban dacosan, a végsőkig védi a védhetetlent: ezért fogott össze az Európai Néppárt a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal. A támogatóit újra eláruló néppárt a baloldali politika mellett kötelezte el magát, hiszen a koalíció kiáll többek között az ukrajnai fegyverszállítás, az lmbtq-ideológia, új európai központi adók és a migrációs paktum mellett. Ez utóbbi azért is életveszélyes, mert a szíriai események, a dzsihádisták puccsa után ismét milliós migrációs hullám indulhat el Európa felé.