Őrizetbe vették a román hatóságok Marosvásárhely magyar polgármesterét
Huszonnégy órás őrizetbe került Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán a román korrupcióellenes ügyészség vizsgálata miatt.
Gödöllőn jelenleg is folyik az alkudozás, az iszapbirkózás, hogy a két fél minél kisebb arcvesztéssel jöjjön ki a konfliktusból.
Nyitókép: Képernyőfotó/YouTube
Gödöllőről az a kép alakult ki a közvéleményben az elmúlt évtizedekben, hogy politikai szempontból abszolút nyugodt város, a települést 1990 óta irányító Gémesi György polgármester addig maradhat a hivatalában, amíg akar, hiszen minden választást megnyer és a lokálpatriótákkal mindig meg is lesz a kényelmes többsége. De helyben már régóta érezhető volt a feszültség, ami október végén ki is robbant.
Nem kis megrökönyödést keltett, hogy Gémesi azzal állt ki a nyilvánosság elé, hogy saját képviselőtársai megpuccsolták. A politikus azt írta a Facebook-oldalára, hogy Bárdy Péter alpolgármester a tudta nélkül olyan képviselői indítványt nyújtott be, amit vele előzetesen nem egyeztetett, s ennek alapján a képviselő-testület visszavonta a főtanácsadói státuszt.
Gémesi azzal folytatta, a döntést tudomásul veszi, de azok a hírek nem felelnek meg a valóságnak, hogy ezzel a döntéssel megszűnt L. Péterfi Csaba munkaköre, a jövőben is számít a bizalmasa munkájára. Ugyanakkor
Bárdy minden hatáskörét visszavonta, rá alpolgármesterként egyelőre nem számít,
ugyanakkor a tisztségét és a képviselői mandátumát megtarthatja.
Az persze felettébb érdekes, hogy egy szimpla képviselő-testületi döntés a szervezeti és működési szabályzat módosításáról – ennek eredményeként szűntek meg a hivatalban a tanácsadói és főtanácsadói pozíciók – hogyan okozhatott ekkora vihart a városban, hiszen a lokálpatrióta képviselők leszögezték, csak ebben az egy kérdésben tér el a véleményük a polgármesterétől, egyébként maximálisan támogatják őt. De a válasz nem túl bonyolult, a városatyák többsége – 12-en voksoltak igennel, ketten, köztük Gémesi nemmel, tartózkodás nem volt – ezzel a polgármester bizalmi embere, a helyi közélet igencsak kétes megítélésű „szürke eminenciása”, L. Péterfi Csaba alól húzta ki a szőnyeget.
A hivatali működésre rálátó forrásunk elmesélése alapján a volt főtanácsadó a 2000-es évek elején jelent meg a gödöllői közéletben – akkortájt egyébként még az RTL Klub programigazgatóságán dolgozott és nem viselte a nevében az „L” betűt –, s feltűnő volt, hogy sokat tartózkodik Gémesi társaságában. Úgy tudjuk, egy kiállításmegnyitón rá is kérdeztek a polgármestertől, hogy ki ez az ember, erre ő úgy mutatta be, mint a masszőrjét. Aztán a 2000-es évek közepétől kezdve pedig már hivatalosan is a Városháza alkalmazottja lett, először kommunikációs munkatársként, majd kabinetvezetőként, főtanácsadóként, ettől kezdve ő irányította Gémesi sajtó- és marketingügyeit, valamint a későbbi kampányait.
Láthatóan nagyon szoros szakmai és emberi kapcsolat fűzi össze a két embert.
A Városházán sokan nem kedvelték L. Péterfit, sőt tartottak tőle, bicskanyitogatónak tartották a stílusát, arrogánsnak a viselkedését, s az is irritálta a hivatali dolgozókat, majd később a képviselőket is, hogy egyre nagyobb lett a hatalma. Sőt, a településen is folyamatosan nőtt a befolyása, leuralta például a civil és a kulturális életet is, és miközben kezdték az itt élők is megismerni, egyre rosszabb lett a véleményük róla. De magánéleti bonyodalmakba is keveredett. Ő Pécsi Ildikó „fogadott fia”, s ahogy arról a sajtóban is lehetett olvasni, a színésznő halálakor vita alakult ki a hagyaték öröklése kapcsán. Mindezek ellenére a polgármester maximálisan megbízik benne, nem tart attól, hogy az összeférhetetlen L. Péterfi negatív hatással lesz az ő megítélésére is.
Persze joggal vetődhet fel a kérdés, hogy a tapasztalt Gémesi miért ragaszkodik foggal-körömmel L. Péterfihez. Információink szerint a legfőbb ok, hogy a főtanácsadó túl sokat tud a polgármester elmúlt húsz évéről. Részt vett ugyanis többek között az egykori MDF-es honatya balra tolódásának megideologizálásában, szerepe volt Gémesi pártalapításában; az interneten fellelhető információk szerint L. Péterfi tevékenykedett az SZDSZ-hez köthető, botrányos véget ért Új Kezdet Alapítványban, majd aktívan részt vett Gémesi Új Kezdet nevű pártjának megalapításában, ám végül ez a politikai formáció túl sok vizet nem zavart a magyar belpolitikában. Hagyott azonban sok kérdőjelet maga után, például arra az egyszerű kérdésre, hogy „miből?”.
Végül a lokálpatrióta képviselők is felismerték az L. Péterfi által rájuk jelentett veszélyt
– városházi források szerint Bárdy Péter alpolgármester már régóta nincs is vele beszélő viszonyban –, hiszen a szavazóik közül is egyre többen mondták, írták azt, hogy bár Gémesiben továbbra is megbíznak, a főtanácsadójától meg kell szabadítani a várost. S a városatyák úgy vélték, az októberi képviselő-testületi ülésen meg is hozzák ezt a radikális lépést.
Erre reagált érthetetlenül hisztérikusan Gémesi, amikor elsősorban Bárdy Pétert kiáltotta ki bűnbaknak és szankciókat vezetett be ellene. Ám végül rájött, hogy nagyon megnehezítené a saját dolgát, ha teljesen összerúgná a port a mögötte álló képviselőkkel, így visszakozott abból, hogy minden hatáskörtől megfosztja az alpolgármesterét, ehelyett – állítása szerint – a jövőben célirányos feladatokkal bízza meg, hogy megdolgozzon a fizetéséért, hiszen azt nem vonhatta meg tőle.
Így állunk most, két héttel a döntés meghozatala után, ám városházi forrásaink szerint a háttérben azóta is megy az alkudozás, iszapbirkózás (esetenként igencsak heves hangvételben), hogy a két fél minél kisebb arcvesztéssel jöjjön ki a konfliktusból.
Gémesi továbbra is ragaszkodik L. Péterfihez, ha már nem is főtanácsadói pozícióban,
ám a nyolc lokálpatrióta képviselő nem akarja hagyni, hogy a polgármester palira vegye őket. Érdekes a helyzete a társadalmi megbízatású Györfi Beáta alpolgármesternek, aki Gémesi mellett szintén nemmel szavazott az szmsz módosítására, de később mégis odaállt a „zendülők” mellé, amikor videó készült róluk.
A következő hónapokban tehát felettébb izgalmas politikai időszak köszönt be az egyébként nagyon kies kisvárosra.